Zszywacz biurowy jest urządzeniem niewielkim i niepozornym, często wykorzystywanym podczas standardowej pracy biurowej, chociażby przy zszywaniu dokumentacji w postaci umów, identyfikatorów, danych statystycznych itp.
W każdym biurze można znaleźć zszywacz, który niewątpliwie ułatwia pracę. Służy on do spięcia zazwyczaj kilku kartek papieru.
Skąd się wzięła jego popularność? Rozwój administracji w osiemnastowiecznej Francji spowodował, że dokumenty po pewnym czasie ginęły. Dzięki temu dążono do opracowania urządzenia, który spinał papier. Do powszechnego użycia wszedł w trakcie rewolucji przemysłowej, kiedy przedsiębiorstwa zostały obarczone wieloma sprawami administracyjnymi.
Istota mechanizmu polega na wbiciu zszywki w papier i zaciśnięciu jej rogów w taki sposób, by kartki zostały ze sobą ściśnięte. Gdy zszywka zwija się do wewnątrz, wtedy połączenie jest trwalsze, natomiast spinanie zewnętrzne służy to tymczasowego łączenia stron.
Rodzaje zszywaczy
- Najpopularniejszy jest zszywacz standardowy, gdzie zszywanie odbywa się w pozycji poziomej. Przeznaczony jest do użytku biurowego i domowego.
- Zszywaczem stojącym nazywa się urządzenie stawiane w pionie. Bardzo często okazuje poręczniejszy i szybszy w użyciu.
- Zszywacz nożycowy pracuje na zasadzie uchwytu nożycowego. Przeznaczony jest do łączenia materiału w sytuacji, kiedy nie istnieje możliwość zszywania na płaskiej powierzchni.
- Zszywacz długoramienny służy do precyzyjnego zszywania w odpowiedniej odległości od końca kartki. Takie urządzenia wyposażone są w regulator pozycji zszywania. Najczęściej używa się go do łączenia papierów o dużych wymiarach.
- Do łączenia dużych plików służą zszywacze kasetowe. Natomiast elektryczny odpowiednik tradycyjnego zszywacza posiada funkcję wykrywania kartki. Dochodzi dzięki temu do automatycznego zszycia. Przydaje się, gdy zajdzie konieczność połączenia wielu plików z rzędu.
Jaki zszywacz biurowy wybrać?
Zszywacze mogą mieć różne rozmiary, a ich ceny wahają się od kilku do nawet kilkuset złotych – zależnie od rozmiarów i jakości wykonania. Kartki zszyte zszywaczem są połączone w sposób trwały, co znacząco ułatwia ich składowanie oraz archiwizowanie. To urządzenia funkcjonalne, już za kilkadziesiąt zł możemy dostać sprzęt dysponujący dobrą jakością. Małe zszywacze zespolą kilka kartek, większe modele pozwolą połączyć ze sobą nawet ponad 50 kartek (najbardziej wydajne zszywacze potrafią zespolić ponad 250 kartek).
Zszywacz nożycowy nadaje się do zszywania dużych i grubych plików kartek. Duże ręczne zszywacze muszą być cięższe i posiadać dłuższą dźwignię, dedykowane są do zszywania przede wszystkim dużych plików celem ich archiwizacji.
Niektóre zszywacze mogą mieć, jako rozwiązanie uzupełniające, wbudowany w nie:
- rozszywacz,
- płaskie zakleszczanie zszywek,
- zszywanie tapicerskie.
Zszywacze elektryczne kupują firmy zespalające duże pliki dokumentacji. W sprzedaży oferowane są zszywacze standardowe oraz długoramienne – te ostatnie zszywają do około 30 centymetrów.
Typy zszywań:
- zamknięte,
- otwarte,
- płaskie,
- tapicerskie.
Najbardziej trwałe są zszywacze metalowe, o mocnej konstrukcji. Niekiedy kupić można również zszywacze z wytrzymałego plastiku, mające ergonomiczny kształt. Urządzenie należy uzupełniać zszywkami, odbywa się to w sposób bardzo prosty i zajmujący co najwyżej kilka minut. Warto wybrać model posiadający warstwę antypoślizgową od spodu, co podnosi komfort pracy.
Odpowiednia eksploatacja zszywacza – czy to ręcznego, czy elektrycznego – przedłuża jego żywotność oraz okres przydatności. Najczęściej spotykane kolory to biały, czarny, niebieski i czerwony.
Kupić czy nie kupić?
W dobie w szybkim tempie rozwijającej się cyfryzacji tradycyjne rozwiązania biurowe, takie jak zszywacze, powoli tracą na atrakcyjności. Wszelkiego rodzaju dokumentacje w formie papierowej przenoszone są na nośniki cyfrowe, przez co rola zszywaczy czy też rozszywaczy ulega powoli marginalizacji.
Zanim jednak nastąpi trwały zanik pracy dla tych prostych urządzeń, minie trochę czasu, dlatego w biurach cechujących się całą masą tzw. papierkowej roboty z pewnością będą stanowiły niezbędne wyposażenie.
Firmy posiadające w swojej ofercie zszywacze biurowe:
Deli, Eagle, Leitz, LETACK, Acco, ActiveJet, ARGO, Blomus, D.rect, DONAU, Easy, Esselte, GENIE, Herlitz, Kangaro, Kw Trade, Laco, Leviatan, Maped, Novus, OK-OFFICE, Panta Plast, Philippi, ProfiOffice, Rapesco, Rapid, Rexel, Sax, TAURUS, TETIS.
Zszywacze biurowe RANKING na listopad 2024
Ranking TOP10 najchętniej kupowanych produktów z sekcji Zszywacze biurowe. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie ułatwi wybór.
Zdecydowanie metalowy zszywacz, człowiek nie obawia się, że przy mocniejszym nacisku coś się uszkodzi, jak w przypadku modeli plastikowych. No i wyglądają zdecydowanie ładniej 🙂