Ploter komputerowy do biura

Ploter do biura

Ploter komputerowy do biura
Ploter komputerowy do biura
Obok drukarek, w niektórych firmach do realizacji zamówień niezbędne są plotery. Jakie rodzaje ploterów oferują ich producenci? Co należy wiedzieć o takich urządzeniach?

Plotery to urządzenia mające różne przeznaczenie. Obok tnących, które są wykorzystywane do wycinania wzorów, dostępne są również plotery nanoszące obraz na wybrany materiał. Te drugie najczęściej znajdują swoje miejsce w pracowniach architektonicznych i agencjach reklamowych. W odróżnieniu od drukarek, plotery pozwalają na druk obrazów na różnych papierach, np. samoprzylepnym czy fotograficznym.

Powyższy podział nie jest jednak zupełny, gdy mowa o tych urządzeniach. By wybrać prawidłowy ploter do naszego biura (tak, by odpowiadał on naszym potrzebom), niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z ofertą producentów i określenie celów, do których ploter będzie przeznaczony. Dopiero wówczas możliwe jest zakupienie takiego urządzenia, które będzie się sprawdzać w codziennej pracy.

Plotery igłowe RANKING

TOP Plotery igłowe Producent Cena
1Epson DFX-9000NEpsonCena
2Epson DFX-9000EpsonCena
plotery igłowe

=> Plotery igłowe <=

Jakie plotery można znaleźć w specjalistycznych sklepach?

Z uwagi na efekt, jaki można osiągnąć wykorzystując plotery, urządzenia te dzieli się na:

  • Drukujące (nanoszące obraz) – pozwalają one na wydrukowanie dowolnych wzorów na papierze dużego formatu (lub innym materiale). Plotery drukujące można dodatkowo podzielić z uwagi na technologię nanoszenia druku. W ten sposób można wyróżnić np. plotery atramentowe czy laserowe;
  • Tnące – takie plotery pozwalają na wycięcie dowolnego wzoru na wybranym papierze (lub innym materiale). Przykładem jest wycinanie liter na papierze samoprzylepnym;
  • Wielofunkcyjne – podobnie jak drukarki wielofunkcyjne, są one tak zaprojektowane, że pozwalają na wykonywanie więcej niż jednej czynności. Przykładem plotera wielofunkcyjnego jest np. ploter drukująco-tnący, pozwalający – jak sama nazwa wskazuje – na drukowanie dokumentów i wycinanie wzorów.

Ploter tnący, wielofunkcyjny czy drukujący nie wyczerpują jednak podziału ploterów. Na rynku dostępne są również urządzenia pozwalające np. na grawerowanie napisów na różnych powierzchniach. Innym przykładem plotera jest ploter frezujący. Taki pozwala na wycinanie elementów np. ze sklejki. By zatem ploter, który zakupimy spełniał swoją funkcję, konieczne jest wcześniejsze określenie rodzaju zadań, jakie ma on wykonywać.

Plotery atramentowe RANKING

TOP Plotery atramentowe Producent Cena
1HP T520HPCena
2Canon imagePROGRAF TX-3000CanonCena
3HP T1700PS DRHPCena
4Epson SC-T3100EpsonCena
5Epson Stylus Pro WT7900 610mm (C11CA68001A0)EpsonCena
plotery atramentowe

=> Plotery atramentowe <=

Jaki ploter komputerowy do biura?

Wybór rodzaju plotera nie jest jedynym, przed którym stoją osoby zainteresowane nabyciem takiego urządzenia. By ploter sprawdzał się w praktyce, niezbędne jest również zwrócenie uwagi na szereg innych parametrów. Zapomnieć nie można zatem np. o ilości arkuszy, które planujemy zadrukowywać w trakcie eksploatacji. Im większa ich liczba, tym ploter powinien być solidniejszy. Jeżeli dzienna ilość drukowanych w biurze arkuszy zamyka się na kilku, to ploter nie musi być wyposażony w komponenty najwyższej jakości. Zastosowanie urządzenia ze średniej półki powinno być w zupełności wystarczające, by działało ono sprawnie przez cały okres użytkowania.

Dla efektu, jaki zostanie ostatecznie uzyskany, znaczenie ma również to, czy wybrany przez nas ploter jest dedykowanym ploterem graficznym. Taki sprawdzi się wówczas, gdy drukowane materiały będą mapami, plakatami, ulotkami czy obrazami. Jakość druku oferowana przez plotery graficzne jest bardzo wysoka, w odróżnieniu od pozostałych typów urządzeń dostępnych na rynku. Takie plotery są jednak znaczenie droższe (m.in. w eksploatacji), niż te wykorzystywane do innych celów. By zatem nie przepłacać, niezbędne jest określenie, który ploter sprawdzi się najlepiej dla naszych potrzeb.

Ploter wielkoformatowy, a dokładniej?

Nie każdy ploter pozwala na zadrukowanie arkuszy wielkoformatowych. Producenci profesjonalnego sprzętu oferują plotery mogące obsłużyć m.in. formaty A0 czy A0+. Przed wyborem konkretnego urządzenia warto określić, które arkusze będą przez nas zadrukowywane najczęściej. Sporadyczne drukowanie największych formatów powinno wyeliminować z obszaru naszego zainteresowania plotery największe (i jednocześnie najdroższe). Znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zlecanie druku takich materiałów firmie zewnętrznej. Do wyboru formatu plotera warto zatem podejść praktycznie i z myślą o tym, by nie nadwyrężać zbytecznie firmowego budżetu.

Plotery wielkoformatowe RANKING

TOP Plotery wielkoformatowe Producent Cena
1HP Designjet T830HPCena
2HP Designjet T730HPCena
3Epson SureColor SC-T3200-PS (C11CD66301EB)EpsonCena
4Canon imagePROGRAF PRO-2000CanonCena
5Epson SureColor SC-T5200D-PS-MFP (C11CD40301A1)EpsonCena
plotery wielkoformatowe

=> Plotery wielkoformatowe <=

Materiały eksploatacyjne – ich cena ma znaczenie

Igłowy, termiczny… niezależnie od tego, o jakim rodzaju plotera mowa, kupując takie urządzenie, trzeba pamiętać również o konieczności regularnego uzupełniania materiałów eksploatacyjnych. Ich cena ma znaczenie. Często stosowaną taktyką wśród producentów urządzeń biurowych jest oferowanie atrakcyjnej ceny produktu, w celu zainteresowania nim klientów. Wówczas jednak najczęściej rekompensują sobie oni zaniżoną cenę urządzenia, zwiększając koszt zakupu używanych przez ploter czy drukarkę materiałów eksploatacyjnych. Drogie kartridże z tuszem czy tonery mogą spowodować, że wydruk materiałów przy pomocy taniego plotera będzie zupełnie nieopłacalny. Pewną alternatywą są w tym przypadku powszechnie dostępne zamienniki, jednak stosując je, ryzykujemy szybszym zużywaniem się podzespołów urządzenia i większymi kosztami serwisu.

Ploter do biura RANKING

TOP Ploter do biura Producent Cena
1Canon imagePROGRAF TM-200 + podstawaCanonCena
2HP T520HPCena
3HP T520HPCena
4HP Designjet T830HPCena
5Canon imagePROGRAF TX-3000CanonCena
Ploter komputerowy do biura

=> Ploter do biura <=

Wybierz meble i akcesoria do biura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *