Jaki komputer do pracy w biurze? Lepszy laptop biznesowy czy stacjonarny PC? Rankingi na 11 października 2024

Obecnie do większości prac biurowych komputer jest absolutnie niezbędny. To na nim przechowujemy istotne informacje, szukamy nowych, kontaktujemy się z klientami, tworzymy treści i organizujemy nasz czas. Dlatego, zanim przystąpimy do zakupów, warto się solidnie zastanowić, jaki komputer do biura sprawdzi się najlepiej.

komputer desktop w biurze
komputer desktop w biurze

Co lepiej wybrać do biura – laptop czy komputer stacjonarny?

Pierwszym dylematem, który spotkamy przy wyborze sprzętu do biura, będzie decyzja o kupnie komputera stacjonarnego albo laptopa. Oba urządzenia mają szereg zalet i wad. Dużą pomocą przy tym wyzwaniu będzie ustalenie naszych potrzeb. Wtedy jasno zobaczymy, który sprzęt bardziej nam się przyda.

  1. Komputer stacjonarny do biura – to wybór dla osób, które cenią dużą wydajność za stosunkowo niewielkie pieniądze. Desktopy charakteryzują się wysokimi parametrami. Jednak ze względu na swój rozmiar i ilość kabli, nie można ich swobodnie zabierać w podróże. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę większy rachunek za prąd. Jest to rozwiązanie typowe dla biura, kiedy raz podłączony i ustawiony komputer będzie nam służył przez długi czas w tym samym miejscu.
  2. Laptop biznesowy – duża mobilność tego sprzętu sprawia, że wielu biznesmenów nie może wyobrazić sobie bez niego wykonywania codziennych obowiązków. Dzięki temu można pracować z biura, z domu, a nawet w podróży. Zajmuje niewiele miejsca na biurku i nie wymaga dodatkowego okablowania. Zazwyczaj (chociaż nie zawsze) pracuje ciszej niż komputer stacjonarny. Jednocześnie cena tych urządzeń jest dosyć wysoka, a parametry rzadko doganiają tradycyjne desktopy. To opcja dla osób, które często zmieniają miejsce swojej pracy.

Polecamy: Rankingi laptopów biznesowych do pracy biurowej i zdalnej na sierpień 2024


Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę przy wyborze komputera do biura?

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na mały laptop do pracy, czy większy komputer stacjonarny, musimy wybrać sprzęt z najlepszymi parametrami. Jednak nie wszystko jest tak samo ważne. Należy skupić się na parametrach i elementach zestawu, takich jak:

  1. Płyta główna – to jeden z najistotniejszych elementów każdego komputera. Jeżeli w przyszłości planujemy rozbudowę sprzętu, warto to uwzględnić przed zakupem. Musimy wybrać urządzenie, które ma odpowiednią ilość gniazd PCI i slotów na pamięć RAM.
  2. Procesor – od jakości tej części w dużej mierze zależy wydajność naszego komputera. Należy zaopatrzyć się w taki, który ma minimum dwa fizyczne rdzenie. Pozwoli to korzystać z większości podstawowych programów biurowych (Excel, Word Office, przeglądarki internetowe itp.). W przypadku bardziej wymagających zadań musimy kupić wyższej klasy procesor. Mogą to być te wyposażone w cztery rdzenie lub więcej.
  3. Pamięć RAM – tak jak w przypadku procesora, pamięć RAM musi być dostosowana do czynności, które będziemy robić na komputerze. W większości przypadków wystarczy 4 GB pamięci. Większych pojemności należy szukać dopiero wtedy, gdy programy, których używamy tego wymagają – skomplikowane programy obliczeniowe, zaawansowane narzędzia do tworzenia grafiki itp.
  4. Dysk twardy – czasami ilość danych, które są przechowywane na komputerze, jest przytłaczająca. Chociaż coraz częściej praktykuje się wrzucanie plików na tzw. chmurę, to dysk twardy wciąż jest potrzebny do płynnej pracy urządzenia. Dlatego należy skupić się nie tylko na pojemności, ale także na szybkości – w tym przypadku coraz częściej montuje się szybkie dyski SSD, które znacząco usprawniają pracę.
  5. Karta graficzna – jeśli nie zajmujemy się obróbką zdjęć, filmów i grafiki, to zintegrowana karta graficzna wbudowana w płytę główną w zupełności wystarczy. Dopiero przy trudniejszych zadaniach warto zastanowić się nad kupieniem dodatkowej (jeżeli jest to możliwe).
  6. Monitor – jeżeli rozpatrujemy kwestię zakupu komputera stacjonarnego, wówczas nieodzownym elementem zestawu PC jest oczywiście monitor. Przy zastosowaniach typowo biurowych wystarczy nam ekran poniżej 30 cali. Przy pracach nad projektami graficznymi warto szczególnie zwrócić uwagę na rozdzielczość monitora, szybkość odświeżania matrycy oraz odwzorowanie barw.
  7. Klawiatura – powinna być wygodna i zapewnić również odpowiednią kulturę pracy. Ze względu na swoją żywotność oraz komfort pisania częstym wyborem są klawiatury mechaniczne, przy zakupie warto jeszcze zwrócić uwagę na oferowane funkcje i możliwość podświetlenia.

Komputery stacjonarne do biura RANKING na sierpień 2024

Poniżej znajduje się ranking TOP10 najchętniej kupowanych laptopów do zastosowań biurowych.


Podsumowanie

Przed wyborem odpowiedniego sprzętu należy ustalić, do jakich obowiązków zostanie wykorzystany. Na tej podstawie łatwiej jest zdecydować, na które parametry należy bardziej zwrócić uwagę. Grafik wybierze chociażby sprzęt z wydajną dedykowaną kartą graficzną, dużą rozdzielczością oraz szybkim dyskiem, z kolei osobie pracującej jedynie przy dokumentacji wystarczy w zupełności przyzwoity laptop, który bez trudu poradzi sobie z prostymi edytorami tekstowymi.


Wybierz meble i akcesoria do biura

Opinie o Jaki komputer do pracy w biurze? Lepszy laptop biznesowy czy stacjonarny PC?

Artykuły poradnikowe i rankingi wyposażenia biurowego na Atptc.com 2023 - Komentarze
  1. Z laptopów mobilnych ja mogę polecić jak najbardziej Huawei Matebook D 15,6″. Naprawdę świetny sprzęt, lekki, w dodatku ma możliwość rozszerzenia ramu do 32gb. Dysk to m.2, szybki, idealny do pracy za biurkiem + swobodnego przeglądania internetu 😀

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocen. Średnia ocena: 4,00 z 5)
Loading...