Przez twardą wodę często w naszych czajnikach osadza się kamień. Osad z kamienia jest nie tylko mało estetyczny, ale także problematyczny. Kawa, herbata czy inne napoje nie mają dobrego, prawdziwego smaku. Natomiast czajnik przez osad z kamienia traci na swojej żywotności.
Chcąc pozbyć się osadu w skuteczny sposób potrzebujemy jedynie kilku składników, które są prawie w każdym domu. Z reguły sprawdzą się one w przypadku kamienia i osadów zarówno w tradycyjnych czajnikach na gaz, jak i w czajnikach elektrycznych (przy zabiegach pielęgnacyjnych oczywiście należy odłączyć urządzenie od źródła prądu).
Z tej publikacji dowiesz się o:
Czemu w czajniku zbiera się kamień i jakie mogą być tego skutki?
Osad z kamienia oznacza twardą wodę płynącą z naszego kranu. Taka woda jest bogata w wapno i magnez, które po zagotowaniu tworzą na dnie czajnika osad. Warto dodać, że jest to całkiem normalne i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.
Jednym ze skutków jest to, że kamień na dnie czajnika skraca jego żywotność – zakamieniony czajnik potrzebuje więcej energii do zagotowania wody. Dodatkowo kamień osadzający się w czajniku psuje smak kaw i herbat. Dzieje się tak za sprawą dużej ilości minerałów, przez które napoje nie mogą w całości oddać aromatów.
Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika
Przedstawiamy poniżej skuteczne domowe metody na usuwanie kamienia oraz osadów z wnętrza czajnika.
1. Ocet
Ocet gości chyba w każdej polskiej kuchni. Przygotowujemy roztwór w proporcjach : jedna szklanka octu i pół szklanki wody. Mieszaninę należy wlać do czajnika i zagotować. Następnie po zagotowaniu zostawić wodę z octem w czajniku na godzinę.
Po tym zabiegu z czajnika może docierać do nas nieprzyjemny zapach. W łatwy sposób możemy go jednak usunąć myjąc dokładnie czajnik i gotując w nim wodę. W przypadku kiedy zapach będzie pozostawał, wodę należy gotować kilkukrotnie wykorzystując świeżą wodę.
2. Soda oczyszczona
Kolejnym sposobem na pozbycie się uciążliwego kamienia jest soda oczyszczona. Płaską łyżkę sody należy wsypać do czajnika i pozostawić go na kwadrans. Po upływie kilkunastu minut należy sprawdzić działanie produktu.
Jeżeli efekt będzie zadowalający, to zagotowujemy wodę w czajniku w celu oczyszczenia go z resztek sody.
Również w tym przypadku skutkiem uboczny jest brzydki zapach, więc gotujemy wodę w czajniku nawet do kilku razy.
3. Coca-cola
Kto z nas nie lubi coca-coli? Może znajdzie się kilka osób. Co nie zmienia faktu, że cola gości na naszych stołach dość często. Napój ten jest nie tylko smaczny, ale też sprawdzi się jako środek do czyszczenia. W genialny sposób radzi sobie z różnymi problemami w domu, w tym z osadem kamienia w czajniku. Chcąc to sprawdzić musimy wlać szklankę (250 ml) coli i odrobinę wody do naszego urządzenia. Wszystko gotujemy i zostawiamy na pół godziny.
W celu uzyskania jeszcze większego rezultatu możemy dodać do mieszanki łyżkę sody oczyszczonej.
Po tej czynności czajnik dokładnie myjemy.
4. Obierki z ziemniaków
Ziemniaki – jeden z popularniejszych elementów polskiego obiadu. W tym przypadku zamiast wyrzucać obierki z ziemniaków, możemy wykorzystać je do wyczyszczenia czajnika. Pozostałości po ziemniakach dokładnie myjemy, a potem wrzucamy je do czajnika, zalewamy wodą i gotujemy.
Ten zabieg musimy powtórzyć kilka razy, jednak przy każdej kolejnej próbie musimy używać świeżych obierek.
5. Kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy – wystarczy wsypać 5 łyżeczek do czajnika pełnego wody i zostawić na kilka godzin, można na całą noc.
Po tym czasie wodę gotujemy i powtarzamy czynność kilka razy.
Polecamy: Rankingi czajników na sierpień 2024
Co zrobić, żeby w czajniku nie osadzał się kamień?
Najważniejsza rada – jeżeli nie używamy czajnika, to nie zostawiajmy w nim wody. Nie musimy jej wylewać. Możemy wykorzystać ją do podlania kwiatów i roślin w domu czy też wlać do dzbanka i po prostu pić przegotowaną wodę.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak gotowanie tylko takiej ilości wody, jaką będziemy potrzebować. Można również zainwestować w dzbanek filtrujący wodę, żeby zmniejszyć ryzyko powstawania osadu w naszym czajniku.
Takim prostym i skutecznym rozwiązaniem będzie kwasek cytrynowy. Szybko rozpuszcza osady wodne, można też skorzystać z sody ale jest znacznie wolniejsza a octu to już nie polecam ze względu na zapachy.