Jaki laminator wybrać do biura? Rankingi na 14 kwietnia 2024

Laminator jest urządzeniem niezbędnym osobom pracującym z papierem czy ważną dokumentacją. Zapewnia ono trwałość dokumentów, zapobiega niszczeniu, wycieraniu się tuszu oraz chroni przed innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto warto docenić walor estetyczny zalaminowanego papieru, który wygląda w tym wypadku bardziej profesjonalnie.

mobilna laminarka a4 do biura
mobilna laminarka a4 do biura

W celu podniesienie jakości usług biura, gabinetu czy innej działalności każdy przedsiębiorca powinien rozważyć zakup laminatora. Najważniejszym pytaniem jest czym się kierować, aby sprzęt sprawdzał się przez lata i nie zawodził. Poniżej przedstawimy podstawowe kryteria wyboru.


Typy dostępnych laminarek

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje laminatorów, które różnią się między sobą przeznaczeniem oraz sposobem aplikowania folii. Zatem jakie mamy do wyboru i co one oferują?

  • laminarka stała – laminatory rolowe oferują możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur, przez co mają one zastosowanie bardziej uniwersalne. Laminowanie może się zatem odbywać przy niskich oraz wysokich temperaturach, co niewątpliwie jest ich sporą zaletą. Dzięki różnorodnym sposobom laminacji możemy wykorzystywać sprzęt zarówno w warunkach typowo domowych, jak i na potrzeby bardziej zaawansowanych zastosowań biurowych, pozwalając na zabezpieczenie dokumentacji, fotografii, jak również projektów graficznych;
  • laminarka płynna – ze względu na z reguły mniejsze gabaryty, laminatory tego typu mają charakter bardziej mobilny, można je z powodzeniem wykorzystywać w różnych warunkach, także w plenerze. Co możemy laminować za pomocą laminarki płynnej? Produkt o takim sposobie aplikacji najczęściej ma formę pistoletu, wykorzystuje się go przy zwiększaniu trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne reklam bannerowych, bilboardów albo plakatów. Wszędzie tam, gdzie w szybki sposób możemy przedłużyć za pomocą laminacji trwałość wystawionych na zmienne warunki atmosferyczne form reklamowych.

Polecamy: Rankingi trymerów do cięcia papieru na kwiecień 2024


Wymiary laminowanego dokumentu

Przy wyborze odpowiedniego laminatora ważne jest zwrócenie uwagi jakiego formatu dokumenty są najczęściej w użytku. Urządzenia zabezpieczające arkusze papieru dzielą się na formaty A4 i A3. Największą popularnością cieszą się laminatory w formacie A4, gdyż jest to najbardziej powszechnie używany wymiar kartki papieru. Na laminator A3 powinni zdecydować się między innymi architekci lub budowlańcy, którzy pracują przy projektach, które wymagają większego formatu.

Podsumowując, do laminowania podstawowych dokumentów jak umowy, wzorce, certyfikaty zaleca się laminator o uniwersalnych wymiarach, natomiast w celach bardziej specjalistycznych powinno się używać laminatora, który obsługuje niestandardowe wymiary.


Laminowanie na gorąco czy na zimno?

Zdecydowanie lepszym wyborem jest laminowanie na gorąco. Różnica polega na tym, iż podczas laminowania na zimno rolki działają tylko mechanicznie dociskając folię do arkusza, natomiast przy zastosowaniu ciepła materiał zgrzewa się na krawędziach dając lepszą gwarancję zabezpieczenia dokumentu. Ponadto klej znajdujący się na folii dodatkowo spaja się z kartką papieru.

Warto też zwrócić uwagę na prędkość nagrzewania laminarki. Zależy ona od ilości rolek odpowiadających za wytwarzanie wysokiej temperatury. Ma to wpływ na szybkość laminowania, co ma znaczenie przy dużej eksploatacji urządzenia.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wydajność sprzętu, którą mierzy się w centymetrach na minutę. Bardzo często ma ono odzwierciedlenie w efektywności i wynikach pracy.


Polecamy: Rankingi laminatorów na kwiecień 2024


Jakiej grubości folię należy wybrać?

Grubość folii do laminowania przedstawia się w mikronach. Im grubsza folia, tym bardziej usztywniony będzie dokument. Zasadniczo do laminowania podstawowego wykorzystuje się cieńsze folie, które jednak słabiej chronią dokument i są bardziej elastyczne. Wiąże się to z niższym kosztem nabycia, ponieważ laminator obsługujący folię o maksymalnej grubości 100 mic to koszt rzędu 200-300 zł.

Do większych przedsiębiorstw zajmujących się laminowaniem na większą skalę wykorzystuje się folię o grubości nawet do 350 mic. Ten rodzaj jest już mniej plastyczny, ale też bardzo dobrze chroni dokument przed uszkodzeniami.

W zależności od potrzeby użytkownik laminatora może zdecydować się na konkretny rodzaj folii:

  • tradycyjna błyszcząca – najczęściej wybierana folia zarówno przez małe jak i duże przedsiębiorstwa
  • matowa charakteryzująca się brakiem połysku
  • samoprzylepna, która daje możliwość przyklejenia arkusza do każdej powierzchni
  • z możliwością natychmiastowego wpięcia do segregatora
  • odporne na promieniowanie UV

Na jakie opcje sprzętowe należy zwrócić uwagę

W celu wybrania dobrego laminatora warto zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe oraz zewnętrzną budowę. Bardzo ważne jest, aby sprzęt w jasny sposób informował o nagrzaniu czy aktualnie wykonywanej pracy. W tym przypadku niezbędne są diody lub wyświetlacz, który będzie sygnalizował obecne działanie laminatora.

Przy kupnie warto poprosić obsługę o sprawdzenie jakości wałka grzewczego, ponieważ część ta, jeśli będzie wykonana z odpornego materiału, posłuży dłużej. W przypadku laminatora na gorąco niezbędna jest solidność obudowy z uwagi na fakt emitowania dużej ilości ciepła i wysokiej temperatury.

Istotną preferencją sprzętu jest również ilość rolek grzewczych, ponieważ większa liczba oznacza znaczną szybkość i dokładność laminowania.

Istotna jest także funkcja cofania. Polega ona na tym, iż w przypadku zacięcia się arkusza papieru można go bez problemu usunąć za pomocą funkcji wbudowanej w laminator.

W celu wybrania idealnego dla siebie laminatora należy określić swoje potrzeby i cele. Następnym krokiem jest przeanalizowanie sprzętu dostępnego na rynku pod kątem zapotrzebowania. W zależności od wymagań sprzętowych i obsługiwanego formatu papieru cena dobrej laminarki będzie wahać się od 90 zł do nawet 1000 zł, przy czym droższe urządzenie służy przede wszystkim przedsiębiorstwom zajmującym się laminowaniem na większą skalę. W celu stosowania go w domu lub małym biurze zaleca się wybranie sprzętu, którym jest laminarka A4, z uwagi na mniejsze potrzeby i niższy koszt nabycia.


Dobre laminatory RANKING na kwiecień 2024

Zapoznaliśmy się już z kryteriami zakupu odpowiedniej laminarki, pora zdecydować się ostatecznie, jaką wybrać. Przygotowaliśmy poniżej ranking TOP10 najchętniej kupowanych laminatorów do biura – mamy nadzieję, że okaże się on pomocny 🙂

Wybierz meble i akcesoria do biura

Opinie o Jaki laminator wybrać do biura?

Artykuły poradnikowe i rankingi wyposażenia biurowego na Atptc.com 2023 - Komentarze
  1. Do drobnych prac biurowych taki laminator do 300 zł powinien w zupełności wystarczyć, ale nie mam pojęcia, na jak długo. Patrząc jednak na to, że na allegro chociażby jest wiele sprzedawanych modeli po 50-60 zł, to kwota kilka razy większa powinna już coś gwarantować.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...