Jaki ergonomiczny fotel do biura najlepszy? Rankingi na 28 lutego 2021

Fotel biurowy wykonany ze skóry naturalnej, wersja z podnóżkiem. Znakomity do relaksu biurowego, spełnia świetnie funkcję reprezentacyjną.
Fotel biurowy wykonany ze skóry naturalnej, wersja z podnóżkiem. Znakomity do relaksu biurowego, spełnia świetnie funkcję reprezentacyjną.
Pracownik biurowy pracujący przez 8 godzin powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, dzięki czemu zachowa on swoją efektywność. Bardzo istotnym elementem jest tutaj wybór odpowiedniego fotela biurowego, stacjonarnego lub obrotowego, który zapewni mu komfortową pracę.


Komfort pozycji siedzącej

Pozycja siedząca utrzymywana przez dłuższy okres czasu sprawia, że wraz z jego upływem narasta zmęczenie, które znacząco wpływa na wydajność pracy za biurkiem. Fotel biurowy (także ten obrotowy) powinien zatem zapewnić należyte podparcie dla kręgosłupa. Wygoda utrzymywana w dłuższej perspektywie czasu nie tylko wpłynie na jego zdrowie, ale również na jego wydajność.

Częstym problemem wynikającym z nieprawidłowej pozycji siedzącej podczas pracy biurowej są dolegliwości związane z kręgosłupem, szyją, barkami, plecami, kolanami, łydkami, bólem głowy, co wpływa niekorzystnie na poziom koncentracji.

Wspomniane wyżej dolegliwości sprawiają, że zwracamy baczniejszą uwagę na komfort podczas pracy za biurkiem – zarówno swój, jak i pracowników. Z tego względu chętniej kupowane są fotele z tak zwanej wyższej półki, często ze skórzanymi wykończeniami (zwłaszcza do pokoju osoby o wyższym stanowisku) oraz mechanizmem wielofunkcyjnym, dzięki któremu możliwa jest chociażby blokada w pozycji odchylonej. Wygodę zwiększają również podłokietniki wykonane z przyjemnych i miękkich materiałów.


Fotele obrotowe RANKING na luty 2021

Lista TOP5 najchętniej kupowanych obrotowych foteli, świetnie sprawdzających się w pracy przy biurku. Ranking propozycji jest aktualizowany każdego dnia.


Co powinien posiadać fotel biurowy?

fotel biurowy obrotowy

 • szerokie spectrum regulacji – obecnie podstawą jest regulacja wysokości, co pozwala precyzyjnie dopasować wysokość siedziska do biurka, gdzie pracujemy; warto rozejrzeć się za modelami posiadającymi dodatkowo regulację wysokości oraz kąta pochylenia oparcia,
 • wygodne podłokietniki z możliwością regulacji ich wysokości i odległości, dzięki czemu zapewnią ope należyte podparcie dla przedramion,
 • stelaż wykonany z mocnych i trwałych komponentów,
 • zagłówek z regulacją wysokości,
 • powierzchnia siedziska powinna cechować się płaską strukturą, z zaokrąglonymi krawędziami przednimi,
 • siedzisko powinno zapewnić należyte podparcie, dlatego rekomendowane jest branie pod uwagę foteli dysponującymi powierzchnią siedziska co najmniej 40×40 cm z możliwości jego regulacji oraz amortyzatorem pozwalającym na jego płynną regulację,
 • bardzo dobre recenzje zbierają fotele, w których zarówno siedzisko jak i oparcie mają wypełnienie w postaci pianki,
 • mechanizm SYNCHRO umożliwiający dynamiczną zmianę pozycji siedzącej poprzez regulację kąta pochylenia oparcia i siedziska z dostosowaniem poziomu sprężystości odchylenia; istnieją również mechanizmy ustawienia statycznego w postaci śruby znajdującej się przy oparciu – Permanent Contact albo CPT,
 • wysokie oparcie wybrzuszone w okolicach części lędźwiowej, ponad łopatki, które zapewni należyte podparcie dla naszego kręgosłupa oraz części lędźwiowej,
 • w niektórych przypadkach należy zakupić specjalny fotel medyczny z atestem, jeżeli dana osoba ma stwierdzone schorzenia związane z kręgosłupem lub gdy pracownikiem jest kobieta w ciąży (zaawansowane stadium),
 • fotele podobnie jak krzesła biurowe z reguły są wyposażone w podstawę przynajmniej 5-ramienną wraz z kółkami, co zapewnia należytą stabilność. Wybór kółek jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju powierzchni pomieszczenia biurowego.

Zalety fotela biurowego

 • duże siedzisko i oparcie pozwalają zapewnić maksymalną wygodę, stąd często określa się je mianem gabinetowych bądź menedżerskich,
 • obicia foteli często wykonane są ze skóry, co podnosi nie tylko ich wygodę, ale także walory estetyczne,
 • fotele obrotowe zapewniają dużą mobilność (wygodne i ergonomiczne zwłaszcza przy równych powierzchniach),
 • fotele biurowe, również te obrotowe, posiadające oparcie z miękkich materiałów np. z siatki zapewniają bardzo dobrą wentylację.

Fotel biurowy wykonany ze skóry naturalnej, wersja z podnóżkiem. Znakomity do relaksu biurowego, spełnia świetnie funkcję reprezentacyjną.

Wady fotela biurowego

 • fotele skórzane wykonane z naturalnej skóry są z reguły dużo droższe od krzeseł obrotowych,
 • miękkie fotele nie nadają się do pracy siedzącej przez 8 godzin, co uwidacznia się zwłaszcza w przypadku egzemplarzy z połączonymi siedziskami i oparciami,
 • miękki materiał (nie skóra – wykończenie materiałowe) cechuje się niską odpornością na zabrudzenia,
 • materiał w postaci sztucznej skóry szybko się nagrzewa, a przy tym klei się do ciała, co jest uciążliwe zwłaszcza po wielu godzinach pracy.

Fotel obrotowy czy stacjonarny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Osoby wykonujące pracę za biurkiem częściej decydują się korzystać z fotela obrotowego ze względu na mobilność fotela obrotowego. Wykonywanie obowiązków przy komputerze również raczej kojarzone jest z obrotowymi fotelami. Jeśli zdecydujemy się na ten wariant, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w model dysponujący przyjemnym oraz przewiewnym materiałem, co zwiększy komfort pracy. Oczywiście zwróćmy uwagę na mechanizmy stabilizujące oraz łatwość regulacji. Fotele wykonane ze skóry częściej pełnią rolę reprezentacyjną, niż stricte użytkową.

biurowy fotel obrotowy z tapicerką ze skóry
biurowy fotel obrotowy z tapicerką ze skóry

Fotele stacjonarne z reguły są bardziej masywne, częściej pełnią one rolę reprezentacyjną niż użytkową w pracy specjalisty. Tego rodzaju modele najczęściej kupuje się na potrzeby biura osoby na wyższym stanowisku. Cechują się mniejszą mobilnością w porównaniu do foteli obrotowych (brak kółek), jednakże z reguły ich konstrukcja jest stabilniejsza i trwalsza ze względu na zastosowanie odpowiednich materiałów (np. często wykorzystywany stalowy stelaż).


Ceny foteli biurowych

Ze względu na dość subtelne i niejasne do końca różnice konstrukcyjne często w ofertach pojawiają się zamiennie krzesła i fotele dla tego samego produktu. Jeżeli poszukujemy czegoś solidnego i masywnego do reprezentacyjnego pomieszczenia firmowego, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zakup skórzanego fotela biurowego, z dużym siedziskiem. Kwota, jaką musimy wydać na taką konstrukcję, to z reguły przynajmniej 1000 zł za najprostsze konstrukcje, natomiast za takie z dodatkowym podnóżkiem oraz drewnianą konstrukcją wzmocnioną stalowym szkieletem wydamy przynajmniej kilka tysięcy zł. I pamiętajmy – nie wszystkie fotele z przeznaczeniem do biura mają obrotową podstawę wyposażoną z kółka, zdarzają się modele stacjonarne z czterema nogami lub podstawą w kształcie koła albo elipsy (często są one oferowane w stylu vintage, często z brązowym wykończeniem skórzanym).

Jeżeli zależy nam na komforcie w pracy, wówczas możemy również zdecydować się na elegancko wykonany fotel obrotowy (nawet w cenie znacznie poniżej 1000 zł), z wykończeniem będącym mieszanką skóry, bawełny oraz poliestru. Warto zwrócić uwagę, czy podłokietniki posiadają miękkie obicie.


Producenci foteli biurowych

Lista znanych na polskim rynku producentów: Grospol, Halmar, Nowy Styl, ProfiM, 4Worldstyle, AROZZI, B2B Partner , BalduVisata, Bejot, CALVIANO, Casella, D2, ErgonomiS, HG-fotele, Intar Tools, Kare Design, KB-Fotele, KETTLER, Kulik-System, L.Kleiber, Marbet Style, OMP, Seba, Signal, SitPlus, SKNet, SPARCO, Stema, Unique, ZH Fotele i Krzesła, Best Furniture.

Przed zakupem danego modelu fotela biurowego powinniśmy zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Do wielogodzinnej pracy biurowej może on nie do końca spełniać swoją rolę (głównym czynnikiem jest ich miękkość, która nasila zmęczenie przy długotrwałej pozycji siedzącej), natomiast duże fotele skórzane obrotowe znakomicie pełnią funkcję reprezentatywną oraz relaksacyjną.


Fotele biurowe RANKING na luty 2021

Komfortowy fotel pozwala w większym stopniu skupić się na pracy, dodatkowo zmniejsza on dolegliwości bólowe przy dłuższej pozycji siedzącej. Poniżej prezentujemy listę najchętniej kupowanych foteli biurowych, przedstawioną w formie rankingu TOP10 produktów.

Biurowe zapytania:

 • fotel komputerowy
 • Fotel obrotowy biurowy opinie

Wybierz meble i akcesoria do biura

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...