Jaki ergonomiczny fotel do biura najlepszy? Rankingi na 13 czerwca 2024

Fotel biurowy wykonany ze skóry naturalnej, wersja z podnóżkiem. Znakomity do relaksu biurowego, spełnia świetnie funkcję reprezentacyjną.
Fotel biurowy wykonany ze skóry naturalnej, wersja z podnóżkiem. Znakomity do relaksu biurowego, spełnia świetnie funkcję reprezentacyjną.
Pracownik biurowy pracujący przez 8 godzin powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, dzięki czemu zachowa on swoją efektywność. Bardzo istotnym elementem jest tutaj wybór odpowiedniego fotela biurowego, stacjonarnego lub obrotowego, który zapewni mu komfortową pracę.


Komfort pozycji siedzącej

Pozycja siedząca utrzymywana przez dłuższy okres czasu sprawia, że wraz z jego upływem narasta zmęczenie, które znacząco wpływa na wydajność pracy za biurkiem. Fotel biurowy (także ten obrotowy) powinien zatem zapewnić należyte podparcie dla kręgosłupa. Wygoda utrzymywana w dłuższej perspektywie czasu nie tylko wpłynie na jego zdrowie, ale również na jego wydajność.

Częstym problemem wynikającym z nieprawidłowej pozycji siedzącej podczas pracy biurowej są dolegliwości związane z kręgosłupem, szyją, barkami, plecami, kolanami, łydkami, bólem głowy, co wpływa niekorzystnie na poziom koncentracji.

Wspomniane wyżej dolegliwości sprawiają, że zwracamy baczniejszą uwagę na komfort podczas pracy za biurkiem – zarówno swój, jak i pracowników. Z tego względu chętniej kupowane są fotele z tak zwanej wyższej półki, często ze skórzanymi wykończeniami (zwłaszcza do pokoju osoby o wyższym stanowisku) oraz mechanizmem wielofunkcyjnym, dzięki któremu możliwa jest chociażby blokada w pozycji odchylonej. Wygodę zwiększają również podłokietniki wykonane z przyjemnych i miękkich materiałów.


Co powinien posiadać fotel biurowy?

fotel biurowy obrotowy

 • szerokie spectrum regulacji – obecnie podstawą jest regulacja wysokości, co pozwala precyzyjnie dopasować wysokość siedziska do biurka, gdzie pracujemy; warto rozejrzeć się za modelami posiadającymi dodatkowo regulację wysokości oraz kąta pochylenia oparcia,
 • wygodne podłokietniki z możliwością regulacji ich wysokości i odległości, dzięki czemu zapewnią ope należyte podparcie dla przedramion,
 • stelaż wykonany z mocnych i trwałych komponentów,
 • zagłówek z regulacją wysokości,
 • powierzchnia siedziska powinna cechować się płaską strukturą, z zaokrąglonymi krawędziami przednimi,
 • siedzisko powinno zapewnić należyte podparcie, dlatego rekomendowane jest branie pod uwagę foteli dysponującymi powierzchnią siedziska co najmniej 40×40 cm z możliwości jego regulacji oraz amortyzatorem pozwalającym na jego płynną regulację,
 • bardzo dobre recenzje zbierają fotele, w których zarówno siedzisko jak i oparcie mają wypełnienie w postaci pianki,
 • mechanizm SYNCHRO umożliwiający dynamiczną zmianę pozycji siedzącej poprzez regulację kąta pochylenia oparcia i siedziska z dostosowaniem poziomu sprężystości odchylenia; istnieją również mechanizmy ustawienia statycznego w postaci śruby znajdującej się przy oparciu – Permanent Contact albo CPT,
 • wysokie oparcie wybrzuszone w okolicach części lędźwiowej, ponad łopatki, które zapewni należyte podparcie dla naszego kręgosłupa oraz części lędźwiowej,
 • w niektórych przypadkach należy zakupić specjalny fotel medyczny z atestem, jeżeli dana osoba ma stwierdzone schorzenia związane z kręgosłupem lub gdy pracownikiem jest kobieta w ciąży (zaawansowane stadium),
 • fotele podobnie jak krzesła biurowe z reguły są wyposażone w podstawę przynajmniej 5-ramienną wraz z kółkami, co zapewnia należytą stabilność. Wybór kółek jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju powierzchni pomieszczenia biurowego.

Zalety fotela biurowego

 • duże siedzisko i oparcie pozwalają zapewnić maksymalną wygodę, stąd często określa się je mianem gabinetowych bądź menedżerskich,
 • obicia foteli często wykonane są ze skóry, co podnosi nie tylko ich wygodę, ale także walory estetyczne,
 • fotele obrotowe zapewniają dużą mobilność (wygodne i ergonomiczne zwłaszcza przy równych powierzchniach),
 • fotele biurowe, również te obrotowe, posiadające oparcie z miękkich materiałów np. z siatki zapewniają bardzo dobrą wentylację.

Fotel biurowy wykonany ze skóry naturalnej, wersja z podnóżkiem. Znakomity do relaksu biurowego, spełnia świetnie funkcję reprezentacyjną.

Wady fotela biurowego

 • fotele skórzane wykonane z naturalnej skóry są z reguły dużo droższe od krzeseł obrotowych,
 • miękkie fotele nie nadają się do pracy siedzącej przez 8 godzin, co uwidacznia się zwłaszcza w przypadku egzemplarzy z połączonymi siedziskami i oparciami,
 • miękki materiał (nie skóra – wykończenie materiałowe) cechuje się niską odpornością na zabrudzenia,
 • materiał w postaci sztucznej skóry szybko się nagrzewa, a przy tym klei się do ciała, co jest uciążliwe zwłaszcza po wielu godzinach pracy.

Polecamy: Rankingi foteli biurowych na maj 2024


Fotel obrotowy czy stacjonarny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Osoby wykonujące pracę za biurkiem częściej decydują się korzystać z fotela obrotowego ze względu na mobilność fotela obrotowego. Wykonywanie obowiązków przy komputerze również raczej kojarzone jest z obrotowymi fotelami. Jeśli zdecydujemy się na ten wariant, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w model dysponujący przyjemnym oraz przewiewnym materiałem, co zwiększy komfort pracy. Oczywiście zwróćmy uwagę na mechanizmy stabilizujące oraz łatwość regulacji. Fotele wykonane ze skóry częściej pełnią rolę reprezentacyjną, niż stricte użytkową.

biurowy fotel obrotowy z tapicerką ze skóry
biurowy fotel obrotowy z tapicerką ze skóry

Fotele stacjonarne z reguły są bardziej masywne, częściej pełnią one rolę reprezentacyjną niż użytkową w pracy specjalisty. Tego rodzaju modele najczęściej kupuje się na potrzeby biura osoby na wyższym stanowisku. Cechują się mniejszą mobilnością w porównaniu do foteli obrotowych (brak kółek), jednakże z reguły ich konstrukcja jest stabilniejsza i trwalsza ze względu na zastosowanie odpowiednich materiałów (np. często wykorzystywany stalowy stelaż).


Fotele obrotowe RANKING na maj 2024

Komfortowy fotel pozwala w większym stopniu skupić się na pracy, dodatkowo zmniejsza on dolegliwości bólowe przy dłuższej pozycji siedzącej. Poniżej prezentujemy listę najchętniej kupowanych foteli biurowych, przedstawioną w formie rankingu TOP10 produktów.


Wybierz meble i akcesoria do biura

Opinie o Jaki ergonomiczny fotel do biura najlepszy?

Artykuły poradnikowe i rankingi wyposażenia biurowego na Atptc.com 2023 - Komentarze
 1. Witam,
  Proponuję sprawdzić ranking, teraz znajduje się tam mnóstwo części i tylko kilka foteli.
  Pozdrawiam,
  Alicja

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...