W biurze znajduje się sporo sprzętów niezbędnych do pracy. Jednym z takich produktów jest skaner. Jeżeli zamierzasz wyposażyć biuro w takie urządzenie, powinieneś poznać rodzaje skanerów i wiedzieć, na jakie parametry musisz zwrócić szczególną uwagę.
Biuro to przestrzeń, która musi być prawidłowo wyposażona. Właściciele biur stawiają przede wszystkim na nowoczesne urządzenia. To właśnie te gwarantują, że praca będzie przebiegać bez zakłóceń. Komputery można dziś uznać za zupełną podstawę.
Poza jednak samymi stacjami roboczymi, w biurowej przestrzeni konieczne są kompatybilne z nimi sprzęty. Przykładami są drukarki i skanery. Te drugie produkty zostały stworzone z myślą o tym, by móc np. archiwizować papierowe dokumenty w formie elektronicznej.
Z tej publikacji dowiesz się o:
Rodzaje skanerów
Producenci sprzętów biurowych doskonale wiedzą, że klienci biznesowi – podobnie jak indywidualni – mają różne potrzeby. Z myślą o tym, by je zaspokoić, oferują różnorodne skanery. Jakie rodzaje można znaleźć na sklepowych półkach? Z uwagi na sposób skanowania i rodzaj dokumentów, wyróżnia się:
- skaner płaski – taki skaner jest aktualnie najpopularniejszy. W jego przypadku skanowanie rozpocznie się dopiero po umieszczeniu papierowego dokumentu na szklanej powierzchni urządzenia. Skaner płaski jest dostępny jako osobne urządzenie, można go zakupić również z drukarkami (takie określa się mianem „urządzenia wielofunkcyjne”);
- skaner ręczny – to skaner idealny wówczas, gdy pracownik biurowy faktycznie nie przebywa w biurze, a skanować dokumenty musi np. u klienta. Skaner ręczny jest urządzeniem poręcznym i jednocześnie jest to skaner przenośny. Z pewnością nie jest tak wygodny jak tradycyjny skaner płaski, ale idealny do sporadycznego użytku poza biurem. Do jego zasilania wystarczą nam z reguły baterie AA;
- skaner do slajdów – nie jest to urządzenie bardzo popularne – śmiało można powiedzieć, że znajduje się tylko w niektórych biurach. Skaner do slajdów zalicza się do urządzeń przeznaczonych do zadań specjalnych, użytkują go głównie biblioteki czy archiwa;
- skaner szczelinowy – taki skaner w biurowej przestrzeni jest spotykany często. Dlaczego? Skanery szczelinowe były popularne w latach 90. ubiegłego wieku. Wówczas wyposażano w nie wiele drukarek. Dziś w sklepach można znaleźć skaner szczelinowy, który jest tak zbudowany, że pozwala skanować dziesiątki, jeżeli nie setki dokumentów na minutę.
Jeżeli chcemy wybrać korzystnie skaner do swojego biura, to musimy określić, ile dokumentów dziennie będziemy skanowali. Gdy ilość nie przekroczy kilku kartek, niekoniecznie musimy nabywać skaner – być może bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zakupienie urządzenia wielofunkcyjnego. Jeżeli jednak pracownicy będą skanowali setki dokumentów, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup skanera szczelinowego.
Kiedy wybrać skaner sieciowy?
Zdarzają się biura, w których zamiast 2 czy 3 biurek, z łatwością można ich naliczyć 20 czy nawet 30. Jeżeli potrzebny jest skaner, to rozwiązania są dwa: właściciel może zdecydować się zakupić kilku skanerów i wskazać, z których mają korzystać poszczególni zatrudnieni, może również postawić na skaner sieciowy. Działanie takiego urządzenia jest identyczne jak drukarki sieciowej.
By jednak skaner sieciowy spełniał oczekiwania, konieczne jest zadbanie o to, by praca tego urządzenia była odpowiednio zabezpieczona. Szczególnie istotne są zabezpieczenia uniemożliwiające kradzież zeskanowanych dokumentów. Warto o tym pamiętać.
Polecamy: Rankingi skanerów na sierpień 2024
Na jakie parametry musimy zwrócić uwagę?
Zakup urządzeń biurowych wcale nie jest prosty. Szeroki wybór sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem konkretnych sprzętów często nie wiedzą, na co się zdecydować. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest podążanie wytyczonymi ścieżkami, czyli kierowanie się parametrami. O tych musimy pamiętać i to niezależnie od tego, czy wybieramy skaner do slajdów lub skaner przenośny czy inwestujemy w skaner płaski. W każdym przypadku musimy sprawdzić paramenty, by nie okazało się, że urządzenie nie spełnia oczekiwań.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup skanera mobilnego, musimy brać pod uwagę fakt, że nie dysponuje on takimi możliwościami jak w przypadku znacznie większych gabarytowo modeli płaskich czy też szczelinowych. Wydajność również będzie znacząco mniejsza, dlatego skanery przenośne dedykowane są do sporadycznych zastosowań i skanowania niewielkiej zasobowo dokumentacji.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając skaner do biura? Ważne są przede wszystkim:
- prędkość drukowania – jeżeli zamierzasz nabyć do biura np. skaner płaski, to powinniśmy wiedzieć, że skanowanie dokumentów za pomocą tego urządzenia będzie trwało sporo czasu. Takie urządzenie jest idealne wówczas, gdy papierowych dokumentów, które muszą zostać zeskanowane jest niewiele. Jeżeli jest przeciwnie, to lepszym rozwiązaniem będzie zakupić skaner szczelinowy, który charakteryzuje się szybką pracą;
- układ optyczny – wybierając układ optyczny, musimy kierować się materiałami, jakie będą skanowane. Jeżeli mowa o dokumentach papierowych, to powinieneś zdecydować się na układ optyczny CIS. W przypadku tego systemu źródłem światła są zamontowane diody LED. Jeżeli w biurze skanuje się głównie zdjęcia, sporadycznie zaś zadrukowane treścią dokumenty, to lepiej będzie zainwestować w urządzenia z układem optycznym CCD;
- klawisze funkcyjne – obsługa skanera musi być intuicyjna. Urządzenie nie może być wyposażone ani w bardzo dużą, ani zbyt małą ilość klawiszy funkcyjnych. Dobrze o tym pamiętać, by nie okazało się, że do obsługi skanera jest potrzebny… specjalista.
Jeżeli będziemy pamiętali o powyższych punktach, przeglądając asortyment sklepów z urządzeniami biurowymi, to bez problemu wybierzemy urządzenie, które będzie spełniać nasze oczekiwania.
Pamiętajmy – przy wyborze skanera nie jest ważny producent, ale to, co sprzęt rzeczywiście potrafi. Z tego względu przy zakupie warto kierować się parametrami. Odpowiednio dobrane gwarantują, że urządzenie będzie działać niezawodnie przez cały okres użytkowania.
Warto zastanowić się do czego będzie nam potrzebny skaner i wtedy zgodnie z informacjami sięgnąć po odpowiedni produkt.
Skanery do biura RANKING na sierpień 2024
W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na zwykły skaner dokumentów, który nie nadwyręży zbytnio naszego portfela, lub też na profesjonalny skaner zdjęć, wymagający wyłożenia znacznie pokaźniejszej kwoty.
Dla ułatwienia wyboru przygotowaliśmy ranking w postaci listy TOP10 najchętniej wybieranych skanerów, świetnie sprawdzających się zarówno w biurze, jak i w domu.
Czym się kierować wybierając skaner do fotografii?
Jeśli chcemy odświeżyć rodzinne zdjęcia bądź dokumenty, idealnym zakupem może okazać się skaner do fotografii. Zamienia on papierowe zapiski i obrazy w wersję cyfrową, dzięki czemu można zachować je na długie lata. Jednakże, aby wybrać odpowiedni produkt należy zwrócić uwagę na kilka wskazówek.
Co jest istotne w wyborze dobrego skanera do zdjęć?
Jedną z najważniejszych rzeczy jest element skanujący, dostępny głównie w dwóch technologiach CIS i CCD. Skaner CCD wykorzystuje lampę fluorescencyjną, pochłania większą ilość energii i ma większe gabaryty niż CIS, jednakże odwzorowuję z większą dokładnością barwy, co przydaje się do skanowania fotografii i książek. CIS jest bardziej poręczny, doskonale zachowuje ostrość obrazu, co przydaje się przy odtwarzaniu rysunków technicznych i specjalnych projektów.
Warto zwrócić uwagę także na rodzaj skanera. Do codziennego użytku najbardziej nadaje się płaski i do negatywów. Pierwszy jest uniwersalny, spełniający wszystkie wymagania użytkowników, drugi zaś świetnie nadaje się do skanowania filmów i slajdów.
Istotna jest również wysoka wartość głębi kolorów, najlepiej 48-bitowa, która zachowuje wszystkie kolory i ich dokładność. Im wyższa rozdzielczość, tym jest w stanie ukazać więcej szczegółów. Minimalna wartość dla skanowania to 2400 jednostek dpi. Jeżeli potencjalnemu klientowi zależy na mobilności, warto wybrać skaner technologii CIS, który jest łatwy w przenoszeniu. Natomiast w przypadku CCD nie warto go przenosić, gdyż może to spowodować pogorszenie jakości uzyskiwanego obrazu.