Audyt SEO strony firmowej – 5 powodów, dla których warto zlecić go zewnętrznej agencji Rankingi na 13 czerwca 2024

Jeżeli zależy Ci na poprawie widoczności swojej strony w wyszukiwarce internetowej, to powinieneś zadbać o jej optymalizację. Trudno jednak to zrobić, jeśli nie wiesz, co należy optymalizować i w jakim zakresie. Właśnie w tym celu sporządza się audyt strony internetowej pod kątem SEO. Czym on jest? Jak się go robi? Jak działa? Czy można przeprowadzić go samemu? Podpowiadamy.


Czym jest widoczność strony w wyszukiwarce Google

Użytkownicy Internetu, którzy poszukują interesujących ich treści, korzystają z wyszukiwarek internetowych, a w przypadku Polski, głównie z Google (ponad 90%). Nie mają oni ani pamięci do adresu stron internetowych, a bardzo często nie mają oni w ogóle pojęcia o istnieniu danej firmy z usługami, produktami, czy informacjami, które ich interesują. Dlatego, szukając na przykład pizzy w Warszawie, wpisują w wyszukiwarkę hasło “pizza Warszawa”. W wynikach otrzymają kilkadziesiąt, a może i więcej stron, które Google uznało za odpowiedź na ich pytanie. Na wyższych pozycjach będą te strony, które najlepiej pasują do zapytania, a niżej te z mniejszym dopasowaniem. Tak w dużym uproszczeniu działa ta wyszukiwarka.

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że strony, znajdujące się na wyższej pozycji mają większą szansę na to, że użytkownik kliknie w link, wejdzie na nie i skorzysta z prezentowanej na niej oferty. Jednak jak sprawić, by wśród kilkudziesięciu czy kilkuset innych firm, oferujących to samo, znaleźć się na górze wyników wyszukiwania? Właśnie temu służy optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, czyli SEO (Search Engine Optimization).

Optymalizacja polega na tworzeniu treści i poprawie wydajności strony internetowej tak, aby użytkownicy chętnie z niej korzystali, a przy okazji wyszukiwarka uznawała ją za wartościową, przez co pokazywało wyżej w wynikach wyszukiwania Google. O optymalizację można zadbać m.in. przez przygotowywanie treści, zawierającej słowa kluczowe, które najczęściej wpisywane są w Google przez użytkowników sieci, jak i przez działania takie jak poprawa szybkości ładowania strony. Dobrym źródłem informacji, o tym, jak działa wyszukiwarka Google jest blog Agencji KS.


Dlaczego ważne są słowa kluczowe, szybkość ładowania strony czy linki zewnętrzne

Słowa kluczowe, szybkość ładowania strony (oraz inne aspekty techniczne) oraz linki to trzy kluczowe czynniki, mające wpływ na wyższe pozycje w rankingach Google. Wpływają one pozytywnie na wrażenia użytkownika i jego komfort.

Strona, która wczytuje się wolno, będzie przez użytkowników odrzucana, gdyż z reguły chcą oni szybko uzyskać odpowiedź na swoje pytanie. Z kolei optymalizacja strony pod słowa kluczowe oznacza, że użytkownicy odnajdą na niej treści, których szukają. Jeśli szukają pizzy w Warszawie, to ze strony dowiedzą się, jaką pizzę mogą zjeść w tym mieście i gdzie ją kupić. Linki natomiast mają na celu zwiększenie autorytetu witryny dla algorytmów wyszukiwarek.

Niestety, nie da się prowadzić skutecznej optymalizacji witryny bez audytu SEO.


Czym jest audyt SEO strony internetowej

Audyt strony www to różnego rodzaju działania, które mają wykazać m.in.:

 • czy i jak dobrze strona jest widoczna w wyszukiwarce, w tym, czy adres strony internetowej jest uwzględniany przez wyszukiwarkę;
 • gdzie leżą problemy techniczne, które należy rozwiązać, w tym jak wygląda wydajność strony, jaki jest stan treści i czy roboty prawidłowo interpretują zawartość w obrębie witryny;
 • jak wygląda linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne oraz struktura stron, czyli ocena, czy wyszukiwarkom jest łatwo poruszać się po Twojej stronie;
 • co należy poprawić, na jakich obszarach się skupić (wydajność, content, a może coś innego);
 • jakie treści przygotować i w jaki sposób, aby strona zajmowała wyższe miejsce w wyszukiwarkach internetowych.

Mówiąc w nieco inny sposób, SEO audyt to badanie strony internetowej, w wyniku którego powinniśmy otrzymać informacje o tym, jakie są mocne i słabe strony, co odpowiada za obecną pozycję strony internetowej i jak można ją poprawić. Taki darmowy audyt SEO online możesz wykonać samemu, ale musisz mieć do niego, chociażby podstawową wiedzę w tym zakresie i umieć korzystać z darmowych narzędzi, a potem jeszcze interpretować wyniki. Dlatego między innymi, lepiej wykonać audyt SEO z pomocą agencji zewnętrznej.


5 powodów, dla których warto zlecić wykonanie audytu SEO zewnętrznej agencji

Korzyści z wykonania audytu SEO przez agencję zewnętrzną jest wiele. Przede wszystkim, audyt wykonywany jest przez specjalistów SEO, którzy mają wiedzę i doświadczenie. W informacji zwrotnej uzyskać informację, w jaki sposób optymalizować stronę internetową, aby zyskiwała ona widoczność w Google. Musisz pamiętać, że dokonując niektórych działań samodzielnie, zwłaszcza jeśli nigdy tego nie robiłeś, możesz coś zepsuć.

Profesjonalny audyt SEO:

 1. wykonywany jest przez specjalistów SEO, którzy mają doświadczenie w przeprowadzaniu, analizie i interpretacji wniosków;
 2. wykonywany jest z użyciem profesjonalnych narzędzi (w tym płatnych, do których dostęp jest mocno ograniczony), które dokładnie analizują wiele aspektów, w tym te techniczne;
 3. wskaże Ci mocne i słabe strony Twojej strony www;
 4. pozwoli dokonać oceny obecnego stanu witryny i wyciągnąć wnioski na przyszłość;
 5. pomoże Ci zaplanować działania, konieczne do wdrożenia,
 6. wskaże konkurencyjne domeny oraz sposób ich działania,
 7. pozwoli na identyfikację problemów, które mogą wpłynąć na negatywne doświadczenia użytkowników (analiza UX)

Jeśli te 7 powodów, przekonało Cię, aby audytem SEO Twojej strony internetowej zajęli się specjaliści, zamów jego wykonanie w agencji KS. Ich aktualną ofertę sprawdzisz na tej stronie.

Wybierz meble i akcesoria do biura

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...