Benefity dla pracowników Rankingi na 24 kwietnia 2024

Benefit jest to dodatkowe świadczenie, które pracownik może otrzymać w swoim miejscu pracy. Zazwyczaj finansuje go pracodawca, choć popularnym rozwiązaniem jest również opcja współfinansowania przez pracownika. Rodzaje i zasady przyznawania benefitów firmowych – np. dział, w którym pracujesz, zajmowane stanowisko, staż pracy, realizacja rocznego lub kwartalnego celu.

Pracodawcy w Polsce mogą liczyć na wiele ulg i ułatwień w rozliczaniu benefitów dla pracowników, ponieważ od niektórych nie trzeba odprowadzać składek na rzecz ZUS lub podatku dochodowego. Pracodawca prowadzący Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego finansuje benefity pracownicze, musi stosować się do zapisów ZFŚS, które wyraźnie określają cele wydatkowania takiego funduszu.


Benefity pozapłacowe – bonus czy norma?

Najpopularniejsze benefity pracownicze – samochód służbowy, ale do niedawna nawet laptop, służbowy telefon czy samochód były uznawane za benefity pracownicze. Są to jednak tylko podstawowe narzędzia pracy, które pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom, aby można było wykonywać zadania w pracy. Dlatego trudno zaliczyć je do benefitów pracowniczych, choć wyjątkiem jest samochód służbowy, który jest do naszej wyłącznej dyspozycji również po godzinach pracy, a jego tankowanie dodatkowo finansuje pracodawca.

Tak samo sytuacja wygląda z herbatą czy kawą w biurze – nie jest to obowiązkiem firmy, aby zapewniać to swoim pracownikom, ale obecnie w dobrym tonie jest dostęp podstawowych produktów do zaparzania kawy i herbaty, w kuchni czy pokoju socjalnym, z którego do woli mogą korzystać pracownicy. Coraz częściej firmy zapraszają sprzedawców kanapek, czy lunchy w swoich miejscach pracy, dostarczają automaty z przekąskami, czy dają dofinansowanie posiłków. Prywatny pakiet opieki medycznej to również kolejny benefit pozapłacowy. Prywatna opieka medyczna często podkreślana jest w ofertach pracy w celu zachęcenie nowych pracowników.


Benefity pracownicze – równy przydział świadczeń

Właściciele firmy często wychodzą z założenia, że wszyscy w firmie powinni otrzymywać takie same benefity pracownicze. Wówczas nikt nie powinien czuć się pominięty i niesprawiedliwie traktowany. W praktyce okazuje się jednak, że taki podział nie do końca działa. Szczególnie gdy pracownicy nie otrzymują żadnej alternatywy dla oferowanego benefitu. Dla przykładu, karta sportowa, czyli jeden z popularnych benefitów w Polsce, jest świetną opcją dla osób uprawiających sport, uczących się tańca, czy po prostu rekreacyjnie korzystających z basenu albo siłowni. Są jednak pracownicy, którzy nie widzą możliwości skorzystania z zajęć oferowanych w karcie. Jest bardzo ważne, by zapewnić im inne benefity o podobnej wartości np. karta do kina, dzięki temu nie będą czuli się pokrzywdzeni i również docenią benefity pracownicze w swojej firmie. Rolą pracodawcy jest dokonanie właściwego wyboru benefitów, które dodatkowo zachęcą do podjęcia pracy.

Wybierz meble i akcesoria do biura

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...