Jaki ploter komputerowy do biura najlepszy? Rankingi na 24 kwietnia 2024

Obok drukarek, w niektórych firmach do realizacji zamówień niezbędne są plotery. Jakie rodzaje ploterów oferują ich producenci? Co należy wiedzieć o takich urządzeniach?

Plotery to urządzenia mające różne przeznaczenie. Obok tnących, które są wykorzystywane do wycinania wzorów, dostępne są również plotery nanoszące obraz na wybrany materiał. Te drugie najczęściej znajdują swoje miejsce w pracowniach architektonicznych i agencjach reklamowych. W odróżnieniu od drukarek, plotery pozwalają na druk obrazów na różnych papierach, np. samoprzylepnym czy fotograficznym.

Ploter komputerowy do biura
Ploter komputerowy do biura

Powyższy podział nie jest jednak zupełny, gdy mowa o tych urządzeniach. By wybrać prawidłowy ploter do naszego biura (tak, by odpowiadał on naszym potrzebom), niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z ofertą producentów i określenie celów, do których ploter będzie przeznaczony. Dopiero wówczas możliwe jest zakupienie takiego urządzenia, które będzie się sprawdzać w codziennej pracy.


Jakie plotery można znaleźć w specjalistycznych sklepach?

plotery igłoweZ uwagi na efekt, jaki można osiągnąć wykorzystując plotery, urządzenia te dzieli się na:

  • drukujące (nanoszące obraz) – pozwalają one na wydrukowanie dowolnych wzorów na papierze dużego formatu (lub innym materiale). Plotery drukujące można dodatkowo podzielić z uwagi na technologię nanoszenia druku. W ten sposób można wyróżnić np. plotery atramentowe czy laserowe;
  • tnące – takie plotery pozwalają na wycięcie dowolnego wzoru na wybranym papierze (lub innym materiale). Przykładem jest wycinanie liter na papierze samoprzylepnym;
  • wielofunkcyjne – podobnie jak drukarki wielofunkcyjne, są one tak zaprojektowane, że pozwalają na wykonywanie więcej niż jednej czynności. Przykładem plotera wielofunkcyjnego jest np. ploter drukująco-tnący, pozwalający – jak sama nazwa wskazuje – na drukowanie dokumentów i wycinanie wzorów.

Ploter tnący, wielofunkcyjny czy drukujący nie wyczerpują jednak podziału ploterów. Na rynku dostępne są również urządzenia pozwalające np. na grawerowanie napisów na różnych powierzchniach.

Innym przykładem plotera jest ploter frezujący. Taki pozwala na wycinanie elementów np. ze sklejki. By zatem ploter, który zakupimy spełniał swoją funkcję, konieczne jest wcześniejsze określenie rodzaju zadań, jakie ma on wykonywać.


Jaki ploter komputerowy do biura?

plotery atramentoweWybór rodzaju plotera nie jest jedynym, przed którym stoją osoby zainteresowane nabyciem takiego urządzenia. By ploter sprawdzał się w praktyce, niezbędne jest również zwrócenie uwagi na szereg innych parametrów. Zapomnieć nie można zatem np. o ilości arkuszy, które planujemy zadrukowywać w trakcie eksploatacji. Im większa ich liczba, tym ploter powinien być solidniejszy. Jeżeli dzienna ilość drukowanych w biurze arkuszy zamyka się na kilku, to ploter nie musi być wyposażony w komponenty najwyższej jakości. Zastosowanie urządzenia ze średniej półki powinno być w zupełności wystarczające, by działało ono sprawnie przez cały okres użytkowania.

Dla efektu, jaki zostanie ostatecznie uzyskany, znaczenie ma również to, czy wybrany przez nas ploter jest dedykowanym ploterem graficznym. Taki sprawdzi się wówczas, gdy drukowane materiały będą mapami, plakatami, ulotkami czy obrazami. Jakość druku oferowana przez plotery graficzne jest bardzo wysoka, w odróżnieniu od pozostałych typów urządzeń dostępnych na rynku. Takie plotery są jednak znaczenie droższe (m.in. w eksploatacji), niż te wykorzystywane do innych celów. By zatem nie przepłacać, niezbędne jest określenie, który ploter sprawdzi się najlepiej dla naszych potrzeb.


Ploter wielkoformatowy, a dokładniej?

plotery wielkoformatoweNie każdy ploter pozwala na zadrukowanie arkuszy wielkoformatowych. Producenci profesjonalnego sprzętu oferują plotery mogące obsłużyć m.in. formaty A0 czy A0+. Przed wyborem konkretnego urządzenia warto określić, które arkusze będą przez nas zadrukowywane najczęściej. Sporadyczne drukowanie największych formatów powinno wyeliminować z obszaru naszego zainteresowania plotery największe (i jednocześnie najdroższe). Znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zlecanie druku takich materiałów firmie zewnętrznej. Do wyboru formatu plotera warto zatem podejść praktycznie i z myślą o tym, by nie nadwyrężać zbytecznie firmowego budżetu.


Polecamy: Rankingi ploterów komputerowych na kwiecień 2024


A może ploter laserowy?

Jak się okazuje w praktyce, laser nie zawsze jest równy laserowi. Co to oznacza? Także tutaj ma wpływ jakość zastosowanych materiałów, gdzie w przypadku najtańszych rozwiązań z pewnością nie otrzymamy produktu, który spełni nasze oczekiwania. Wygrawerowanie oraz wycinanie to czynności wymagające dokładności i precyzji, dlatego w swoim wyborze nie należy kierować się jedynie ceną.

ploter laserowy
ploter laserowy

Podstawowymi czynnikami, na które powinniśmy zwracać uwagę przed zakupem plotera laserowego, są m.in.:

  • szybkość pracy urządzenia,
  • gabaryty pola roboczego,
  • oprogramowanie oferowane w zestawie, pozwalające np. na regulację pracy lasera,
  • łatwość nabycia części zamiennych,
  • wsparcie techniczne sprzedawcy lub producenta także po okresie gwarancyjnym,
  • kompresor, szczególnie przydatny przy grawerowaniu,
  • możliwość regulacji stołu w pionie.

Warto przede wszystkim przed dokonaniem wyboru porównać oferty innych producentów oraz zasięgnąć opinii ekspertów lub osób posiadających już doświadczenie z ploterami laserowymi.


Materiały eksploatacyjne – ich cena ma znaczenie

Ploter komputerowy do biuraIgłowy, termiczny… niezależnie od tego, o jakim rodzaju plotera mowa, kupując takie urządzenie, trzeba pamiętać również o konieczności regularnego uzupełniania materiałów eksploatacyjnych. Ich cena ma znaczenie. Często stosowaną taktyką wśród producentów urządzeń biurowych jest oferowanie atrakcyjnej ceny produktu, w celu zainteresowania nim klientów. Wówczas jednak najczęściej rekompensują sobie oni zaniżoną cenę urządzenia, zwiększając koszt zakupu używanych przez ploter czy drukarkę materiałów eksploatacyjnych. Drogie kartridże z tuszem czy tonery mogą spowodować, że wydruk materiałów przy pomocy taniego plotera będzie zupełnie nieopłacalny. Pewną alternatywą są w tym przypadku powszechnie dostępne zamienniki, jednak stosując je, ryzykujemy szybszym zużywaniem się podzespołów urządzenia i większymi kosztami serwisu.


Ploter do biura RANKING na kwiecień 2024

Lista TOP10 najchętniej kupowanych ploterów, do zastosowań biurowych. Ranking produktów jest codziennie aktualizowany.



Podsumowanie

Jakie są typy ploterów i gdzie znajdą zastosowanie?

Wśród ploterów spotyka się podział na konkretne typy ze względu na ich różnice w funkcjonowaniu oraz przeznaczeniu. Wyróżniamy przede wszystkim:

  • plotery tnące – ich głównym przeznaczeniem jest poligrafia, gdzie świetnie sprawdzą się przy liniowej obróbce materiału, np. przy pracy z wycinaniem naklejek. W ich przypadku konstrukcja może być i płaska, i bębnowa, z kolei elementem roboczym jest głowica wyposażona w ostrze;
  • plotery płaskie – ze względu na swoją konstrukcję nie są przeznaczone do obróbki wielkoformatowej, zgodnie z nazwą jego przeznaczeniem jest praca z płasko zamontowanym materiałem i tworzenie linii przy wykorzystaniu poprzeczki poziomo przemieszczającej się oraz części piszącej pracującej w pionie;
  • plotery bębnowe – wyróżnia się pracą tylko w jednej orientacji, a wydruk uzyskujemy przy obracaniu się bębna – w zależności od preferencji mogącego wykonywać obrót zarówno w przód, jak i w tył. Praca plotera bębnowego jest rekomendowana w momencie, gdy potrzebujemy stworzyć dłuższy wydruk;
  • plotery rysujące – przeznaczone do zarówno małych, jak i wielkoformatowych druków graficznych, przy wykorzystaniu pracy głowicy. Sama głowica w przypadku wersji rysującej plotera może być laserowa (bardziej ekonomiczne rozwiązanie przy dłuższym użytkowaniu), atramentowa albo tuszowa (wybierane w przypadku potrzeby druków lepszej jakości);
  • plotery grawerujące – przystosowane do pracy z materiałami o dużej twardości, na których możemy nanieść np. treść;
  • plotery drukująco-tnące – dzięki nim możemy i drukować, i wykonać obróbkę materiału przycinając go.

Polecamy:


Wybierz meble i akcesoria do biura

Opinie o Jaki ploter komputerowy do biura najlepszy?

Artykuły poradnikowe i rankingi wyposażenia biurowego na Atptc.com 2023 - Komentarze
  1. My kupiliśmy od lasersokol.pl i laser bez problemu się udało podłączyć, z resztą firma oferuje serwis. Artykuł jednak bardzo przydatny.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocen. Średnia ocena: 5,00 z 5)
Loading...