W ostatnich latach wyciskarki do soków zaczęły powoli wypierać z rynku sokowirówki. Soki, które powstają w wyciskarkach, rekomendowane są jako zdrowsze i bardziej wartościowe. Który sprzęt będzie bardziej przydatny w naszym biurze?
Z tej publikacji dowiesz się o:
Szybkość i ekonomiczność, czyli atuty sokowirówki
Zacznijmy od tego, czym różnią się od siebie te dwa urządzenia. Inny jest przede wszystkim ich mechanizm działania. W sokowirówce napój powstaje w wyniku dokładnego rozdrobnienia składników przez obracające się z dużą prędkością (od 600 do nawet 1200 obrotów na minutę) ostrza, na które następnie działa siła odśrodkowa. Na skutek tych mechanizmów przez specjalne sitko przedostaje się klarowny sok. Całość procesu jest bardzo krótka, a na korzyść sokowirówki przemawia też fakt, że ich ceny (oczywiście w zależności od modelu) są przystępne oraz mycie urządzenia nie jest trudne i pracochłonne.
Wśród minusów, należy zauważyć że sokowirówki raczej nie nadają się do produkcji soku z warzyw liściastych takich jak szpinak czy jarmuż (obecnie bardzo popularne składniki koktajlów) czy owoców mało soczystych, choćby bananów. Temperatura przy produkcji takiego soku jest wysoka, więc z owoców uciekają cenne witaminy.
Polecamy: Rankingi sokowirówek na sierpień 2024
Ranking sokowirówek na sierpień 2024
Aktualne TOP 5 sokowirówek do warzyw i owoców pod kątem najchętniej wybieranych modeli.
Zdrowie ma swoją cenę, czyli atuty wyciskarki
Wyciskarki to modne obecnie urządzenia, które jednak nie należą do najtańszych. Ich ceny osiągają wysokie sumy, sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Osłodą po wydaniu tych pieniędzy będzie za to pyszny sok, który w dodatku jest bardzo zdrowy.
Mechanizm działania wyciskarki jest bardzo prosty: składniki nie są siekane, tylko powolnie wyciskane (stąd określenie wolnoobrotowe). I co ważne, w wyciskarce możemy zrobić sok z praktycznie każdego owocu lub warzywa. Maliny, jeżyny, szpinak, jarmuż, kiełki… Urządzenia te poradzą sobie z większością składników, dzięki czemu soki mogą być bardzo różnorodne i ciekawe w smaku. Sok powstaje w niskiej temperaturze w przeciwieństwie do sokowirówki, więc zawierają duże ilości łatwo przyswajalnych witamin.
Na niekorzyść wyciskarki z pewnością przemawia jej cena, poza tym urządzenie pracuje stosunkowo wolno, a jego mycie jest dość czasochłonne – jest wiele elementów do wyszorowania, z zakamarków trzeba usunąć wszelkie resztki czy włókna, co wymaga precyzji.
Ranking wyciskarek na sierpień 2024
Aktualne TOP 5 wyciskarek do owoców i warzyw pod kątem najchętniej wybieranych modeli.
Porównajmy zatem, jakie są wady i zalety obydwu urządzeń:
- sokowirówka jest szybka, na sok z wyciskarki musimy poczekać dłużej,
- praca wyciskarki jest cicha, sokowirówka jest dużo głośniejsza,
- sok powstały w wyciskarce posiada dużo witamin, w sokowirówce zabija je temperatura,
- sok z sokowirówki jest bardziej klarowny,
- wyciskarka jest dużo droższa,
- mycie sokowirówki jest szybsze i mniej skomplikowane.
Polecamy: Rankingi wyciskarek na sierpień 2024
Podsumowanie wyboru
Wybierając sprzęt tego typu do biura powinniśmy przede wszystkim sugerować się stosunkiem jakości do ceny. Jak wiadomo w biurze z danego urządzenia będzie korzystało wiele osób. Musi być więc mocny, solidny, a najlepiej żeby jeszcze przy tym nie przepłacić.
Tak naprawdę zarówno wyciskarka jak i sokowirówka mają szansę sprawdzić się w biurze, zależy to oczywiście od naszych oczekiwań. Jeśli przerwy na lunch czy kawę są bardzo krótkie, sokowirówka z pewnością będzie wygodniejsza. Z kolei jeśli poważnie podchodzimy do kwestii zdrowego odżywiania oraz możemy sobie pozwolić na dłuższe przerwy (wystarczające na przygotowanie soku oraz spokojne jego wypicie, a także umycie urządzenia), to będziemy zadowoleni z wyciskarki.
Bez względu na to jaką decyzję podejmiemy, pamiętajmy żeby zainwestować w sprzęt wysokiej jakości, który będzie służył naszej firmie przez lata.