Meble biurowe nie są elementami wyposażenia, które lubimy często wymieniać. Dlatego wybieramy meble solidne i komfortowe. Często nie wiemy później jak o nie zadbać i przez to szybko ulegają zniszczeniu. Dotyczy to przede wszystkim foteli. Jak więc czyścić i pielęgnować fotel biurowy?
Czystość to podstawa
Fotel biurowy jest też elementem, do którego lubimy się przyzwyczaić, szczególnie jeśli jest wygodny. Dlatego nikomu nie zależy na tym, żeby często kupować nowe. Lepiej zainwestować w jeden solidny, spełniający nasze wymagania, a następnie odpowiednio o niego dbać.
Nie jest to niestety takie proste jak w przypadku pozostałych mebli biurowych. Drewno wystarczy jedynie przetrzeć szmatką i usunąć kurz za pomocą płynu do drewna. Fotele biurowe mogą być pokryte skórą, ale również zwykłym materiałem. I każdy z rodzajów należy pielęgnować w nieco inny sposób. Zacznijmy może zatem od tego, czego nie należy robić w obydwu przypadkach:
- nie używamy acetonu, rozpuszczalnika ani spirytusu – nawet jeśli fotel jest pomalowany farbą lub markerem,
- nie szorujemy materiału bądź skóry z całych sił,
- nie używamy do czyszczenia brudnych, zużytych szmatek,
- nie używamy agresywnych środków chemicznych.
Tapicerka bez plam
Posiadacze foteli biurowych obitych materiałem wiedzą, jak bardzo trzeba uważać na to aby jej nie poplamić. Tym bardziej, że markery, długopisy, korektory i tusze są standardowym wyposażeniem biura. Wystarczy chwila nieuwagi i nasza tapicerka pokryta jest trudnymi do usunięcia plamami. W sytuacji, kiedy już dojdzie do takiego “nieszczęścia” pamiętajmy, żeby nie potraktować od razu całego fotela odplamiaczem.
W pierwszym etapie jego czyszczenia należy usunąć z niego kurz, włosy i pyłki. Używamy do tego zwykłego odkurzacza, dobieramy tylko odpowiednie nakładki. Należy pamiętać, żeby poza odkurzeniem samego materiału dotrzeć także w szczeliny, w których lubi gromadzić się kurz i resztki jedzenia.
Następnie dobrze jest użyć specjalnego wałka do usuwania sierści z ubrań i powoli przesuwać nim po powierzchni fotela. Dzięki temu usuniemy dokładnie cały kurz. Kolejnym krokiem jest zastosowanie specjalnego szamponu do tapicerki. Pamiętajmy, żeby delikatnie przemyć nim powierzchnię, nie wcierać (możemy zniszczyć materiał), w razie wystąpienia silnych plan stosujemy punktowo środek odplamiający. Jeśli mamy problem z ich usunięciem, lepiej poprosić o pomoc firmę zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem tapicerki.
Skóra nie lubi chemii
Kupując meble do biura często wybieramy fotele biurowe obite skórą. Są one na pewno bardzo efektowne i eleganckie, nadają też dla całego biura profesjonalny wygląd. Zaletą jest też ich wygoda.
Co z pielęgnacją? Na pewno materiał skórzany nie jest trudny do codziennego czyszczenia, ale jednocześnie w sytuacji przerwania materiału czy innego mechanicznego uszkodzenia trudno jest go naprawić. Dlatego trzeba uważać na ostre narzędzia, a także dbać odpowiednio o skórę, dzięki czemu unikniemy powstawania nieestetycznych przetarć. Czyszczenie i konserwacja skóry zawarta jest w trzech podstawowych krokach:
- odkurzenie
- przemycie wilgotną szmatką (nasączoną samą wodę)
- nawilżenie balsamem przeznaczonym do mycia skóry.
Dzięki temu skórzany fotel biurowy będzie prezentował się jak nowy. Nie zapominajmy też o dokładnym wyczyszczeniu pozostałych (zazwyczaj plastikowych lub stalowych) elementów fotela. Używajmy do tego najlepiej środka antyseptycznego.