Jaki powinien być laptop dla grafika? Co brać pod uwagę? Rankingi na 24 kwietnia 2024

laptop dla grafika
laptop dla grafika

Graficy są wymagającymi użytkownikami komputerów i potrzebują odpowiednich podzespołów, żeby móc wykonywać swoją pracę w komfortowy sposób. Oprócz tzw. wnętrzności, ważna jest również odpowiednia matryca. Niektóre elementy są wspólne i tak naprawdę każdy użytkownik komputera ich potrzebuje, ale właśnie kontekst grafika będzie najważniejszy z punktu widzenia tego artykułu.


Najważniejsze dla grafika parametry komputera

Procesor jest odpowiednikiem mózgu komputera. Każda osoba, która dba o odpowiedni komfort użytkowania komputera, musi najpierw pomyśleć o odpowiednim procesorze. W zależności od wymagań poszczególnych programów, ale minimum jest co najmniej AMD Ryzen 5 lub Intel Core i5, ale wyłącznie ósmej generacji. Oczywiście nowsze procesory to jeszcze lepsza moc obliczeniowa i jeśli grafik zamierza oszczędzać, to lepiej wybrać inne podzespoły.

Karta graficzna to taki odpowiednik procesora od grafiki. Dla grafików wykorzystujących rozbudowane programy o wysokich wymaganiach (szczególnie wobec grafiki 3D) odpowiednia karta graficzna okaże się potrzebą. Zwykle lepsza okaże się nie ta zintegrowana karta, ale raczej podobne modele podobnej jakości jak te oferowane graczom.

Pamięć RAM to również element, który jest ważny dla każdego użytkownika komputera. W kontekście grafiki główne znaczenie to szybsze działanie programów oraz szybsza reakcja urządzenia przy zmianie kart przeglądarki czy przełączaniu pomiędzy przeglądarką a komputerem. 8 GB pamięci RAM to całkiem niezła ilość, ale zdecydowałbym się na nią jedynie mając możliwość rozbudowy RAMu według potrzeb. Optymalne będzie jednak 16 GB.

Dysk twardy będzie dla grafika komputerowego mniej ważny niż pamięć RAM, ale nadal nie pozostaje bez znaczenia. RAM to pamięć podręczna, ale często trzeba będzie sięgać głębiej tzn. do dysku. To na nim mamy zachowane projekty oraz programy. Nieobojętna jest również ilość pamięci, gdyż przy wielu programach, projektach i grafikach może nam zwyczajnie zabraknąć miejsca. Ważniejszy wydaje się czynnik szybkiego dostępu niż ilości pamięci, gdyż z problemem z tym drugim łatwo poradzimy sobie, stosując dysk zewnętrzny o niskiej szybkości, ale dużej pojemności. Polecamy więc SSD (to szybsza technologia niż HDD) i pojemność co najmniej 256GB powinna wystarczyć przy dokupieniu dysku zewnętrznego (np. HDD, 1TB pojemności).

Polecamy również: Komputer stacjonarny czy laptop biznesowy do pracy?

laptopy biznesowe dla grafików i projektantów


Inne aspekty doboru komputera

Inne aspekty w przypadku grafika będą równie ważne co poprzednie. Mowa o matrycy odpowiedniej jakości. To absolutna podstawa. Grafikowi będzie zależeć na odpowiednim odwzorowaniu kolorów. Nie może dojść do problemu, że kolory są takie same na komputerze grafika, a znacząco różnią się na sprzęcie klienta. Co najmniej IPS to odpowiednia technologia matrycy. Należy jednak wizualnie sprawdzić czy spełnia oczekiwania.

Ważną kwestią pozostaje matowość matrycy. Zwykle graficy nie powinni pracować na zewnątrz. Często okazuje się, że matryce, które lepiej odwzorowują kolory, gorzej zachowują się na zewnątrz. To oczywiście rady w kontekście wyboru laptopa jako swojego komputera. Monitor powinien mieć odpowiednio dużą wielkość i rozdzielczość, a przy tym mieć szeroką możliwość ustawień.


Polecamy: Rankingi laptopów biznesowych do pracy biurowej i zdalnej na kwiecień 2024


Najważniejsze cechy komputera z punktu widzenia grafika:

  • procesor
  • karta graficzna
  • pamięć RAM
  • dysk twardy
  • matryca

Znalezienie odpowiednich proporcji nigdy nie jest rzeczą łatwą. Szczególnie, że lepsze podzespoły zawsze są kuszące, a jednocześnie charakteryzują się wyższą cenę. Trzeba tutaj dokonać odpowiedniej optymalizacji. Do tego celu konieczne jest zebranie informacji o tym jakich programów potrzebujemy oraz spróbować przewidzieć jakie będą nam potrzebne w przyszłości.

Wybierz meble i akcesoria do biura

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...