Jaka drukarka laserowa do biura? Rankingi na 13 kwietnia 2024

mała drukarka laserowa do biura
mała drukarka laserowa do biura

Drukarki laserowe cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, iż zapewniają zarówno tanie, jak i szybkie drukowanie, przez co są one dużo bardziej efektywne w porównaniu z drukarkami atramentowymi.

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu drukarek. Warto jest zatem wiedzieć czym kierować się przy ich wyborze.


Szybko i tanio

Monochromatyczne drukarki laserowe zapewniają szybkie i tanie drukowanie. Drukarka laserowa to oszczędność pieniędzy i czasu. Są bowiem niezwykle ekonomiczne, co jest bardzo istotne w kontekście wyboru drukarki.

Ceny drukarek laserowych są na nieco wyższym poziomie jak drukarek atramentowych. Różnica na korzyść tych pierwszych pojawia się jednak w kosztach eksploatacji, a te w przypadku drukarek laserowych są dużo niższe.

Ważna różnica jest także w przypadku tonerów. Tonery w drukarkach atramentowych trzeba często wymieniać, a do tego nierzadko dochodzi do wylewania się atramentu i zabrudzenia elementów roboczych. W przypadku drukarek laserowych takiego problemu nie ma, w przypadku których wydajność tonera jest dużo większa – często jest to nawet 1000 stron. Jeśli kolorowa drukarka laserowa ma być zakupiona do domowego użytku, to jest wydajność aż nadto.

Sama wymiana tonera w drukarce laserowej jest bardzo prosta, dodatkowo nie ma ryzyka zabrudzenia drukarki, jak ma to miejsce w przypadku drukarki atramentowej.


Zalety drukarek laserowych

Na kilka zalet drukarek laserowych już wskazano, jednak jest ich dużo więcej. Drukarka laserowa to nie tylko tanie drukowanie, ale także drukowanie wysokiej jakości. Aby wydruk cechował się bardzo wysoką jakością w przypadku drukarki laserowej nie jest konieczne użycie żadnego specjalnego papieru. Użyć można zwykłego, standardowego papieru ksero.

Mówiąc o zaletach drukarek laserowych nie można zapomnieć także o bardzo szybkiej i co ważne cichej pracy tych urządzeń. W przypadku wielu modeli możliwe jest drukowanie nawet 30 stron na minutę.


Parametry techniczne drukarki laserowej

Wiemy już, czego oczekujemy od naszej drukarki, jednakże podstawowym aspektem mającym wpływ na wybór odpowiedniego sprzętu powinny być podzespoły, którymi dysponuje. Co zatem brać pod uwagę przy porównywaniu ofert?

 • pamięć RAM – odgrywa bardzo istotną rolę przede wszystkim w szybkości wykonywanych wydruków, istotny element również w kontekście wyboru telefonu, laptopa lub komputera stacjonarnego. Obecnie oferowane tanie drukarki laserowe oferują nam z reguły do 32 czy 64MB pamięci RAM. Droższe konstrukcje, dostępne w cenie kilku tysięcy, posiadają wbudowane przynajmniej 1GB pamięci;
 • rozdzielczość DPI – parametr ten wpływa oczywiście na poziom jakości oraz ostrości dokonywanych wydruków. Na potrzeby zwykłych dokumentacji biurowych w zupełności wystarczy nam tania drukarka laserowa, wykonująca druk w rozdzielczości do 600 x 600 dpi, z kolei na potrzeby kolorowych fotografii raczej poszukujmy wyższych wartości;
 • normatywne obciążenie – im wyższa wartość, tym większą ilość wydruków możemy wykonać w ciągu miesiąca, nie obciążając przy tym aż nadto sprzętowych podzespołów. W przypadku urządzeń wielofunkcyjnych parametr ten powinien wynosić przynajmniej 20-30 tysięcy stron;
 • format wydruku – standard to oferowany przez drukarki laserowe wydruk na papierze A4, jednakże niekiedy przyda nam się sprzęt do drukowania projektów w większym formacie A3 lub nawet A2 (projekty graficzne, schematy).

Jaką drukarkę wybrać?

 • Wybierając drukarkę laserową należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie materiały będą na niej drukowane. Innymi słowy, czy drukowane będą przede wszystkim dokumenty tekstowe czy raczej zdjęcia i grafiki.
 • Jeśli drukowane mają być wyłącznie dokumenty tekstowe dobrym wyborem może być drukarka monochromatyczna. Drukuje ona tylko w kolorze czarnym, ale do dokumentów tekstowych to jak najbardziej wystarczy.
 • Zaletą drukarki monochromatycznej jest fakt, iż nie rozmazuje ona tekstu i nie zabrudza kartki. Jeśli natomiast planuje się także druk zdjęć i grafik, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie drukarka kolorowa.
 • Kupując drukarkę kolorową zwrócić należy szczególną uwagę na jej rozdzielczość – im jest ona większa, tym lepsza jakość wydruku. W przypadku drukarki kolorowej jej minimalna rozdzielczość wynosić powinna 1200 x 1200 DPI.
 • Poza rozdzielczością ważne jest także to, jakie funkcję oferuje drukarka, np. czy umożliwia automatyczny druk dwustronny. Przy druku bardzo dużej ilości dokumentów pozwoli to na zaoszczędzenie czasu i papieru, a zatem także pieniędzy. Dobrym wyborem będzie także drukarka laserowa ze skanerem. Upewnić się jednak należy czy drukarka będzie kompatybilna z system operacyjnym komputera, do którego będzie podłączona. Jeśli oprócz samego druku, zależeć nam będzie także na możliwości skanowanie to warto bardzo dobrym pomysłem będzie urządzenie wielofunkcyjne laserowe.

Polecamy:


Łączność z innymi urządzeniami

Zakupując drukarkę laserową, zwłaszcza jeśli jest to urządzenie wielofunkcyjne, zadbać należy o odpowiednią łączność. Jeszcze nie tak dawno standardem była możliwość podłączenia drukarki do innych urządzeń za pomocą USB, dziś to już niemal przeszłość. Postawić należy na łączność wifi.

Mała drukarka laserowa wifi to dziś już standard w mniejszych zastosowaniach. Taka drukarka przydatna jest zwłaszcza w biurach, czyli w miejscach, w których z drukarki korzysta przynajmniej kilka osób.

Drukarkę w biurze można podłączyć na dwa sposoby. Pierwszym jest właśnie drukarka wifi, do której podłączyć może się każdy użytkownik posiadający do tego uprawnienia. Inny często jeszcze stosowany sposób to podłączenie drukarki do komputera podłączonego do internetu i udostępnienie jej innym użytkownikom na zasadzie wewnętrznej sieci.

Decydując się na zakup drukarki laserowej przede wszystkim należy właściwie dopasować jej parametry do własnych potrzeb. Nie jest to wcale takie trudne jak mogłoby się wydawać. Dzięki temu będzie można mieć pewność, iż będzie się zadowolonym z jej pracy. Dobrze dopasowana drukarka laserowa to oszczędność pieniędzy i czasu.


Drukarki laserowe RANKING na kwiecień 2024

Lista TOP10 najchętniej wybieranych produktów w sekcji Drukarki laserowe, z przeznaczeniem do pracy biurowej. Przedstawiony ranking aktualizujemy na bieżąco.

Wybierz meble i akcesoria do biura

Opinie o Jaka drukarka laserowa do biura?

Artykuły poradnikowe i rankingi wyposażenia biurowego na Atptc.com 2023 - Komentarze
 1. Już widziałem zestawienie w postaci rankingu drukarek biurowych na tej stronie. Mam dotychczas doświadczenie z modelami atramentowymi, takimi budżetowymi, i jestem ciekaw, czy faktycznie wersje laserowe na dłuższą metę cechują się mniejszą awaryjnością oraz niższymi kosztami eksploatacyjnymi.

 2. A co myślicie o tej małej drukarce monochromatycznej HP Samsung Xpress SL-M2026? Ma bardzo dobre opinie, co prawda nie ma możliwości drukowania obustronnego, ale za cenę w granicach 200 zł nie można oczekiwać cudu 🙂 Dobra jakość tego “laserowca”?

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...