Odpowiednio przygotowane biuro musi spełniać wszelkie wymogi, które sprawią, że praca będzie przebiegać komfortowo.
Nie da się ukryć, że biuro – poza tym, że jest miejscem spotkań – jest miejscem rozmaitych prezentacji, a nierzadko burzy mózgów. W tym celu niezbędny może okazać się projektor, który pozwoli na dokładną analizę rozmaitych materiałów, a w czasie wolnym będzie można go wykorzystać np. do oglądnięcia filmu, bądź meczu. Skupmy się jednak na aspektach technicznych.
Co powinien posiadać dobry projektor?
Odpowiednio dobrany projektor z pewnością powinien być zamontowany pod sufitem. Skierowany na jasną ścianę z odpowiedniej wysokości nie będzie napotykał przeszkód. Chcąc wziąć pod uwagę poszczególne parametry należy rozróżnić:
- zdalne sterowanie rzutnika,
- możliwości podpinania urządzeń za pomocą odpowiednich sygnałów,
- łatwość w montażu i w obsłudze.
Działanie projektorów jest raczej jasne i klarowne, stąd wyśrubowane parametry zbytnio nie dotyczą projektorów biurowych. Nie zmienia to jednak faktu, że wysokiej klasy projektor będzie w stanie działać bez zarzutu przez długie lata.
Niekiedy warunki panujące w pomieszczeniu nie zawsze sprzyjają optymalnemu ustawieniu projektora, dlatego celem niwelowania pewnych niedogodności przyda nam się chociażby funkcja keystone, korygująca zniekształcenia trapezowe w przypadku ustawienia sprzętu w bocznej strefie, a także weryfikacja położenia narożników obrazu w sposób indywidualny. Będzie to szczególnie przydatne, gdy dostęp do ściany głównej nie jest optymalny.
Polecamy: Rankingi tablic interaktywnych i multimedialnych na listopad 2024
Co z rozdzielczością projektora?
Przy wyborze konkretnego projektora istotnym kryterium powinna być oferowana przez niego rozdzielczość, która powinna również być optymalnie dopasowana do proporcji 16:10. Naturalnym wyborem w takiej sytuacji będzie postawienie oczywiście na modele WUXGA, czyli dostępne w rozdzielczości 1920 x 1200 px. Jeżeli poszukujemy dobrego projektora na potrzeby również oglądania filmów, wówczas można pokusić się o zakup takiego o rozdzielczości 1920 x 1080 px, czyli w FullHD.
Na rynku mamy do dyspozycji również modele o mniejszej rozdzielczości – 1024 x 768 px oraz 1280 x 800 px. To rozwiązanie dla osób, które potrzebują niedrogiego projektora do zastosowań biurowych, gdzie w grę wchodzi przede wszystkim odpowiednia jasność prezentowanych materiałów.
Projektor a rzutnik – jakie są różnice?
Te wymiennie stosowane pojęcia w rzeczywistości znacznie się od siebie różnią.
- Rzutnik pozwala na wyświetlanie nieruchomych obrazów umieszczonych na przeźroczach lub kliszy.
- Projektor znajduje natomiast zastosowanie w prezentowaniu multimedialnych treści. Wykorzystanie matryc LCD zastępuje w tym przypadku analogiczny system soczewek.
Główną różnicę pomiędzy urządzeniami stanowi więc technologia wyświetlania obrazu.
Polecamy: Rankingi projektorów na listopad 2024
Zastosowanie
Rzutniki i projektory znajdują szerokie zastosowanie podczas biznesowych lub szkolnych prezentacji oraz imprez okolicznościowych. Z ich pomocą zaaranżowanie domowego kina staje się dziecinnie proste. Każde z urządzeń posiada zestaw unikalnych właściwości. Wybór sprzętu powinien więc być uzależniony od indywidualnych potrzeb oraz sposobu użytkowania.
- możliwość uzyskania dużych powiększeń bez straty jakości,
- duża zależność pomiędzy ustawieniem sprzętu a ewentualnymi zniekształceniami obrazu,
- ograniczenie wyświetlania do obrazów i tekstów,
- konieczność użycia przeźroczy lub kliszy.
- ograniczona rozdzielczość,
- możliwość cyfrowej kalibracji obrazu,
- możliwość wyświetlania filmów,
- duża różnorodność nośników treści.
Projektory multimedialne RANKING na listopad 2024
Przedstawiamy poniżej listę TOP10 najchętniej wybieranych projektorów multimedialnych do zastosowań biurowych w postaci aktualizowanego na bieżąco rankingu.