Dziurkacz, zszywacz i nożyczki to podstawowe akcesoria w biurze, bardzo przydatne podczas tradycyjnych prac związanych z dokumentacją oraz archiwizowaniem. Spełniają one również swoją rolę podczas użytku domowego, a także podczas prac artystycznych (m.in. dziurkacze ozdobne).
Jaki dziurkacz do papieru?
Dziurkacz posiada dwa ostrza, które tworzą otwory o średnicy 5,5 mm. Pozwalają dziurkować kartki, które następnie są wpinane do segregatorów. Dziurkacze mogą tworzyć dwa lub cztery otwory. Dziurkowanie kartek powinno przebiegać sprawnie, dlatego lepiej jest, gdy można za jednym razem przedziurkować gruby plik kartek.
Przeważnie dziurkacze są w stanie wyprodukować dziury w 20-60 kartkach. Dziurkacz powinien być mocny, najlepiej metalowy, wyglądać estetycznie oraz być ergonomiczny, najczęściej wybierany kolor to czarny, niebieski, brązowy lub szary, bywają również dziurkacze czerwone, różowe, żółte – szczególnie popularne wśród plastyków, którzy poszukują dziurkaczy ozdobnych, cechujących się również oryginalnym oraz nieszablonowym wzornictwem.
Dziurkacze ozdobne
Na rynku oferowane są również dziurkacze z plastiku pokrytego metalem oraz okolonego gumą. Mają one ograniczniki formatu oznaczone A4, A5 lub A6. Najczęściej dziurkowane są kartki formatu A4. Ogranicznik jest wbudowany w urządzenie, pomaga wybrać odpowiednią powierzchnię dziurkowania.
Elementem dziurkacza jest pojemnik na ścinki, który należy często opróżniać. Szuflada na ścinki jest też optymalnym rozwiązaniem. Podstawa dziurkacza powinna być pokryta gumą, aby nie rysował on biurka. Można zablokować dziurkacz, gdy stoi poziomo, aby oszczędzić miejsce w szufladzie. Ze względu na niewielkie gabaryty dziurkacz nie przeszkadza na biurku.
Dziurkacze mogą być małe, średnie lub duże. Kosztują przeważnie od 5-6 złotych do nawet kilkudziesięciu złotych – zależnie od wielkości, jakości oraz producenta takiego popularnego sprzętu biurowego. Na pewno przydadzą się, gdy przygotowujemy materiały do przechowania w segregatorach lub archiwizujemy dokumentację.
Dziurkacze o najwyższej wydajności mogą przedziurkować jednorazowo nawet ponad 500 kartek, jednak na potrzeby zwykłych i codziennych prac biurowych urządzenie o takiej wydajności nie będzie konieczne.
Dziurkaczem można przedziurkować też skórę, plastik lub materiał – wszystko w zależności od potrzeb danej osoby. Należy pamiętać jednak, że służą do tego celu specjalnie przygotowane i odpowiednio wzmocnione dziurkacze.
Polecamy: Rankingi dziurkaczy na listopad 2024
Czym powinien charakteryzować się dobry dziurkacz?
- wykorzystany materiał – największą trwałością cieszą się dziurkacze metalowe, cechujące się znacznie większą odpornością na uszkodzenia wynikające z eksploatacji;
- zabezpieczenia – przydatne będzie wyposażenie dziurkacza w blokadę, co jest szczególnie istotne, gdy w pomieszczeniu przebywają dzieci;
- ścinki – częste korzystanie z dziurkacza wiąże się również z koniecznością opróżniania go ze ścinek, dlatego z pewnością przyda nam się podgląd w postaci okienka, ile ich aktualnie się znajduje. Przydatny będzie również stosunkowo duży pojemnik na papierowe odpadki;
- regulacja rozstawu ostrzy – bardzo przydatna funkcja, gdy chcemy pracować na różnych formatach dokumentów;
- podstawka – powinna być antypoślizgowa, aby dziurkacz podczas pracy był stabilny;
- wyprofilowanie – ułatwia obsługę, zapewnia komfort użytkowania;
- wyrównanie papieru – przydatny wskaźnik, dzięki któremu dziurkacz precyzyjnie przedziurawi pliki dokumentów;
- lekkość – metalowy dziurkacz wcale nie musi być ciężki, jego wagę powinniśmy dopasować do charakteru zadań oraz pożądanej wydajności;
- wydajność dziurkacza – to w sumie główne kryterium wyboru odpowiedniego do biura dziurkacza. Jeżeli potrzebujemy solidnego narzędzia, które ma nam posłużyć przez wiele lat, musimy przede wszystkim postawić na solidność jego wykonania (masywna obudowa, najlepiej metalowa, o sporych gabarytach), co z reguły przekłada się na jego trwałość. Po prostu większe rozmiarowo dziurkacze lepiej radzą sobie z grubszymi plikami arkuszy papierowych, ze względu na wydłużoną dźwignię, znacząco ułatwiającą pracę i podnoszącą wydajność. Jeżeli potrzebujemy możliwie jak największej wydajności po tym narzędziu, wówczas warto rozważyć zakup dziurkacza archiwizacyjnego;
- dziurkowany format papieru – standardem w dobrych dziurkaczach jest ogranicznik formatu dokumentów, co jest szczególnie przydatne przy pracy z dużą ilością archiwizowanych danych. Najpopularniejszymi ogranicznikami są oczywiście te, na których najczęściej pracujemy na co dzień w biurze, czyli A4, A5 czy też A6;
- cena zakupu – sektor dziurkaczy jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Głównym elementem determinującym oczywiście ten wydatek jest konstrukcja urządzenia oraz zastosowane materiały. Najtańsze modele to wydatek rzędu do 10 zł, natomiast za modele radzące sobie z dużymi partiami papieru są dostępne nawet w cenie przekraczającej kilkaset zł.
Dziurkacze biurowe do papieru RANKING na listopad 2024
Jeżeli już przebrnęliśmy przez kryteria zakupu odpowiedniego dziurkacza do papieru, pora zdecydować się ostatecznie, jaki wybrać. Pomocą w wyborze może się okazać poniższy ranking TOP10 najchętniej kupowanych dziurkaczy biurowych.
Biurowe zapytania:
- dziurkacz do papieru
Ktoś jeszcze używa dziurkaczy? W pracy biurowej to i owszem, ale w domach już chyba coraz rzadziej … Teraz to wszytko zapisywane jest na sprzęcie elektronicznym, a dokumentacja papierowa powoli jest marginalizowana …