Skaner do biura – co warto wiedzieć? Jaki najlepszy?

skaner dokumentów Epson DS-1630
skaner dokumentów Epson DS-1630

W każdym biurze odnaleźć można mnóstwo sprzętów niezbędnych do pracy. Jednym z nim jest skaner dokumentów. Przy wyposażaniu biura warto zwrócić uwagę i poznać rodzaje skanerów. Jak i też wiedzieć, na co i jakich parametrach się skupić.


Skaner – co to takiego?

Według definicji skaner to urządzenie, które służy do wytworzenia obrazu cyfrowego jakiegoś obiektu np. zdjęcia, drukowanego tekstu, w następstwie wprowadzając go do komputera.


Skanery – rodzaje

Producenci od sprzętów biurowych wiedzą, że ich klienci biznesowi mają różne potrzeby. Dlatego, aby je zaspokoić posiadają w ofercie różne skanery. Biorąc pod rodzaj uwagę rodzaje dokumentów i sposób ich skanowania można rozróżnić:

  • skaner ręczny, który idealnie się sprawdza, jeśli pracownik biurowy jest np. u klienta i musi skanować dokumenty. To urządzenie przenośne i bardzo poręczne. Zdaje egzamin do korzystania z niego sporadycznie poza biurem. Zasilany przeważnie na baterie AA;
  • skaner do negatywów. Służy do przetworzenia obrazu, który znajduje się na kliszy do cyfrowej wersji;
  • skaner płaski jest najpopularniejszy. Po umieszczeniu dokumentu na jego szklanej powierzchni zaczyna się skanowanie. Dostępny jest jako osobne urządzenie, jak i z drukarkami, określane urządzeniem wielofunkcyjnym;
  • skaner zdjęć jest aplikacją przeznaczoną do skanowania zdjęć przy pomocą smartfona. Oprócz odbitek, pozwala je zachować a także dba o ich geometrię;
  • skaner laserowy pozwala na innowacyjną metodę skanowania, która wykorzystuje światło lasera, aby pozyskać geometryczny model 3d obiektu skanowanego;
  • skaner szczelinowy popularny w latach 90. poprzedniego wieku. Dzisiaj dzięki jego budowie pozwala na skanowanie dziesiątek, a nawet setek dokumentów na minutę.

Czym się kierować wybierając skaner do biura?

Wybierając skaner do biura, trzeba mniej więcej określić, ile dokumentów będzie dziennie skanowanych. Jeżeli ilość nie będzie przekraczała kilku kartek, zakup skaner będzie nieopłacalny. W takim przypadku lepiej nabyć urządzenie wielofunkcyjne.


Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę

Kupienie urządzeń do biura nie jest łatwym zadaniem. Ogromny wybór sprawia problem w zdecydowaniu się na konkretny sprzęt. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest branie pod uwagę parametrów sprzętów. Koniecznie trzeba o nich pamiętać, bez względu na to, czy potrzebny jest skaner zdjęć, przenośny czy skaner płaski. Wypada sprawdzić parametry, by nie doszło do sytuacji, w której urządzenie nie spełnia oczekiwań i okazuje się być zbędne.

Decydując się na mobilny skaner ręczny pamiętać trzeba, że nie posiada on takich możliwości jak model płaski. Jego wydajność też jest mniejsza. Dedykowany jest do pojedynczego zastosowania oraz skanowania niedużej ilości dokumentów.

Wybierając skaner do biura kierować się należy poniższymi parametrami:

  • Prędkością drukowania. Nabywając skaner płaski do biura powinno się wiedzieć, że skanowanie dokumentów przy jego pomocy będzie zajmowało sporo czasu. I w tej sytuacji najlepiej sprawdzi się skaner szczelinowy. Przy niewielkiej natomiast ilości dokumentów do zeskanowania – egzamin zda skaner płaski;
  • Układem optycznym. Wybierając go kierować się trzeba tym, jakie materiały będą skanowane. Układ CIS sprawdzi się przy dokumentach papierowych. Źródłem światła w tym systemie są diody LED. Układ CCD będzie odpowiedni przy skanowaniu w biurze przeważnie zdjęć a rzadko dokumentów;
  • Klawiszami funkcyjnymi. Skaner musi być wyposażony w odpowiednią ich ilość, nie może być ich ani za mało, ani za dużo. A jego obsługa powinna być intuicyjna. Warto to zapamiętać, żeby nie trzeba było wzywać do pomocy specjalisty.

Zapamiętując wyżej wymienione punkty, a następnie przeglądając w sklepie asortyment urządzeń biurowych, bez problemu powinno się wybrać odpowiedni sprzęt. Taki, który będzie spełniał oczekiwania. Kupując skaner trzeba pamiętać, że najistotniejsze jest co urządzenie potrafi, a nie jaki jest producent. Ważne jest zwracanie uwagi na parametry. Są one gwarancją niezawodności sprzętu podczas całego okresu jego użytkownika. A dobry sprzęt, jak powszechnie wiadomo, jest wart każdej ceny. Rynek jest tak szeroko wyposażony, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Wybierz meble i akcesoria do biura

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...