Router z łącznością bezprzewodową jest urządzeniem niezbędnym, aby zapewnić dostęp do Internetu w laptopie czy smartfonie bez konieczności korzystania z kabla. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, których cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Podstawowe wersje umożliwią łączność w niewielkim mieszkaniu, bardziej zaawansowane będą odpowiednie do dużych budynków czy dla użytkowników korzystających z gier lub streamowania wideo. Zanim podejmiemy ostateczny wybór, warto poznać podstawowe cechy i parametry routera wifi.
Dlaczego warto posiadać w biurze router?
Posiadając w biurze router nie musimy korzystać z uciążliwego i ograniczającego nas kabla. Urządzenie to tworzy wewnętrzną sieć, do której za pomocą hasła możemy podłączyć wiele urządzeń, takich jak laptop, komputer, tablet, smartfon, telewizor czy drukarka. Wysokiej klasy modele oferują wbudowaną zaporę sieciową i systemy antywirusowe, pomagając chronić używane w biurze sprzęty.
Rodzaje łącza do routera
Aby router mógł rozsyłać sieć na wybranym obszarze, konieczne jest jego podłączenie do odpowiedniego łącza. Możemy wyróżnić trzy główne typy połączeń:
- LTE – czyli router mobilny lub stacjonarny, wyposażony w modem GSM współpracujący z kartą SIM,
- RJ-45 – port LAN, oferujący Internet światłowodowy lub radiowy oraz z sieci kablowych,
- ADSL/VDSL – Internet oferowany przez operatorów telefonicznych, podłączany do kabla telefonicznego RJ-11.
Jak dobrać router do wielkość budynku?
Wybierając router z łącznością bezprzewodową, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość naszego budynku. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w bloku, dla naszych potrzeb w zupełności wystarczy podstawowy model obsługujący częstotliwość 2,4GHz. Gdy zależy nam na lepszej prędkości, warto wybrać urządzenie Dual-Band, pracujące także na paśmie 5GHz. W rozległych, wielopoziomowych domach niewielki router może nie być wystarczająco wydajny. W takim przypadku należy wyposażyć się w sprzęt z systemem modularnym, takim jak Acces Point, Mesh czy switche.
Jeżeli router ma służyć do gier i streamowania, niezbędny będzie sprzęt z pasmem 5GHz, 2/3/4 pasmami wifi oraz systemem Dual-Band, Tri-Band lub Quad-Stream.
Kiedy już zdecydujemy się na zakup odpowiedniego modelu routera do konfigurowania bezprzewodowej sieci biurowej, warto zadbać o to, aby był on optymalnie ustawiony i zapewniał nam możliwie jak najlepszą łączność. Oprócz centralnego ustawienia pamiętajmy, że negatywny wpływ na jego pracę mogą mieć urządzenia lub przedmioty metalowe (m.in. kamery, głośniki bezprzewodowe, mikrofalówki, telefony bezprzewodowe, sprzęt pracujący na częstotliwości 2,4 albo 5 GHz), a także konstrukcje betonowe.
Dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie go na biurku lub otwartej półce, dzięki czemu fale radiowe nie napotkają na żadne przeszkody w ich pobliżu. Zalecane jest ustawienie routera na wysokości od 1 do 1,5 metra.
Czy ilość anten ma znaczenie?
W sprzedaży dostępne są różnorodne modele routerów wifi, o zmiennej ilości anten. Do wyboru mamy urządzenia z anteną schowaną w obudowie, a także antenami zewnętrznymi – dwiema, trzeba lub czterema sztukami. Wysoko zaawansowane sprzęty mogą być wyposażone nawet w 6 i 8 anten. Ich większa ilość nie ma wpływu na szybkość ani zasięg transferu – odpowiada jedynie za różne pasma nadawania.
Jaki router będzie najlepszy do biura?
Router wifi do biurowego użytku musi pozwolić na sprawne otwieranie stron internetowych, gwarantując przepustowość odpowiednią do potrzeb pracowników. Dobrze, by pokrywał on swoim zasięgiem maksymalnie dużą przestrzeń, pozwalając na korzystanie zarówno wewnątrz budynku, jak i na tarasie czy podwórku. Wyposażony w prosty i intuicyjny interfejs nie sprawi nam problemów podczas konfiguracji. Wskazane, by obsługiwał przynajmniej dwa pasma wifi, a także oferował opcje blokowania stron czy ustawiania czasu korzystania z sieci.
Warto pamiętać o tym, aby wybrać router o odpowiednim standardzie wifi, dopasowanym do potrzeb naszej firmy. Przede wszystkim dotyczy to maksymalnego przesyłu danych, zapewniającego komfortową pracę. Dostępne standardy:
- 802.11b – umożliwia maksymalny transfer teoretyczny na poziomie do 11 Mb/s;
- 802.11g – możliwa maksymalna przepustowość do 54 Mb/s;
- 802.11n – pozwala na uzyskanie do 300 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 150 MB/s na częstotliwości 2,4 GHz;
- 802.11ac – przepustowość łącza do 1 Gb/s.
Dla zastosowań biurowych warto zakupić router o standardzie wifi przynajmniej 802.11n, co powinno pozwolić na komfortową pracę wszystkich osób korzystających z tej sieci bezprzewodowej.
Polecamy: Rankingi routerów na listopad 2024
Jaki router wybrać do gier?
Jeżeli nasz router z łącznością bezprzewodową ma służyć do gier online, powinien on zapewniać znacznie bardziej zaawansowane funkcje, niż podstawowy sprzęt do przeglądania stron www. Musi on maksymalnie wykorzystywać potencjał łącza i pracować na 5GHz. Dobrze, by posiadał mechanizmy MU-MIMO oraz nadawał priorytet danym generowanym przez gry. Dobry router wifi do gier powinien płynnie przetwarzać pobierane i wysyłane dane, a także pozwalać na ręczną zmianę parametrów jego pracy.
Bezpieczeństwo routera wifi
Dobrej klasy router wifi zagwarantuje stosowny poziom bezpieczeństwa dla wszystkich naszych danych. Powinien dysponować:
- uwierzytelnianiem MAC,
- zabezpieczeniem WEP i WPA/WPA2,
- zaporą firewall.
Pozwala to na szyfrowanie transmisji oraz wymaga podania kodu dostępu, aby móc skorzystać z sygnału wifi. Ochroni to nasze dane przed ryzykiem dostania się w ręce niepożądanych osób trzecich.
Routery wifi RANKING na listopad 2024
Poniżej znajduje się ranking TOP10 najchętniej kupowanych bezprzewodowych routerów na wifi.