Magazyn bywa „sercem” działalności firmy. Jednak nie da się w nim przeprowadzić wszystkich procesów związanych z jej funkcjonowaniem. Do prowadzenia rozmów z klientem czy prowadzenia dokumentacji potrzebujesz także spokojnej i komfortowej przestrzeni. Dlatego dobrą opcją może być biuro z magazynem do wynajęcia. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki obiekt? Oto najważniejsze kwestie.
Lokalizacja biura z magazynem
Przy wyborze biura z magazynem lokalizacja to absolutnie kluczowa kwestia. Musi spełniać dwa podstawowe wymogi.
- Pierwszy to ten związany z łatwą logistyką – obiekt musi stwarzać możliwość wygodnego dojazdu pojazdami ciężarowymi. Dobrze, aby znajdował się poza ścisłym centrum miasta i miał sensowny dostęp do dróg wylotowych czy obwodnic. Dzięki temu będzie można usprawnić transport dóbr z i do magazynu.
- Drugi to ten dotyczący wygody dojazdu dla pracowników – nie każda osoba zatrudniona będzie mogła dotrzeć do firmy własnym autem i trudno byłoby wygospodarować miejsce na dużą liczbę pojazdów. Dlatego przed podjęciem decyzji o wynajmie biura z magazynem warto sprawdzić, czy Twoi przyszli pracownicy będą mogli skorzystać z komunikacji miejskiej w jego okolicy. To ułatwi rekrutację zespołu i zwiększy atrakcyjność Twojej firmy jako pracodawcy.
Klasa biura z magazynem do wynajęcia
Przestrzenie biurowo-magazynowe dzielą się na dwie podstawowe klasy: A i B. Na czym polega różnica?
Powierzchnie klasy A są bardziej nowoczesne. Najczęściej mieszczą się w nowo zbudowanych, dużych obiektach logistycznych, wyposażonych w najnowsze technologie. Mogą być w pełni zaadaptowane i przygotowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora. A to oznacza np. możliwość podziału części biurowej na odrębne gabinety lub stworzenia open-space’a – wyjaśnia Jakub Paradecki z Horyzontu Nieruchomości, agencji doradczej specjalizującej się w doborze przestrzeni biurowych i magazynowych dla swoich klientów. – Obiekty klasy B często wymagają zaadaptowania już istniejącego zaplecza biurowo-socjalnego, co może być zaletą (bo przyspiesza rozpoczęcie działalności), jak i wadą (ponieważ wymaga pójścia na kompromis) – dodaje.
Warto też pamiętać, że klasa biura z magazynem przekłada się na:
- stawki czynszu – najczęściej obiekty klasy B są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze;
- standard obiektu – te klasy A zapewniają większy komfort pracy;
- lokalizację – obiekty klasy A często mieszczą się w bardziej przemysłowych obszarach miasta, a klasy B: bliżej centrum.
Biuro z magazynem pozwala realizować wszystkie procesy związane z działalnością firmy w jednym miejscu.
Warunki wynajmu biura z magazynem
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze biura z magazynem, przyjrzyj się dobrze zapisom umowy najmu. Zwróć uwagę nie tylko na czynsz bazowy, ale i efektywny – ten drugi odnosi się do realnych wydatków, które poniesiesz z tytułu najmu. Może on być zarówno wyższy, jak i niższy od czynszu bazowego.
Istotne są też zapisy dotyczące:
- opłaty serwisowej za wynajem biura z magazynem – jest ona związana z kosztami eksploatacji obiektu (np. podatkiem regulowanym przez właściciela itp.);
- rozliczenia zużycia mediów – czy odbędzie się to zgodnie ze stanem licznika, czy w oparciu o reguły „open book”;
- kosztów adaptacji hali – pojawią się np. wówczas gdy potrzebne jest utworzenie przestrzeni biurowej;
- długości najmu – nie oczekuj, że będzie możliwe podpisanie umowy na czas nieokreślony; najczęściej wynajmujący oferują kilkuletnie kontrakty z możliwością przedłużenia.
Aby mieć pewność, że umowa najmu nie zawiera żadnych niebezpiecznych dla Ciebie klauzul, najlepiej zlecić jej sprawdzenie doświadczonemu ekspertowi w zakresie wynajmu nieruchomości. Zweryfikuje on zapisy i pomoże Ci wynegocjować korzystniejsze warunki.
Powierzchnia biura z magazynem na wynajem
Powierzchnie biura oraz magazynu powinny być adekwatne do specyfiki Twojej działalności. Nie ma sensu inwestować w zbyt dużą przestrzeń – to spowoduje tylko niepotrzebnie wysokie wydatki za wynajem. Nie warto też nadmiernie oszczędzać, licząc na to, że „jakoś się pomieścisz”.
Jak obliczyć potrzebną powierzchnię? Gdy chodzi o przestrzeń biurową, najczęściej przyjmuje się, że na 4 pracowników biurowych powinno przypadać ok. 20 m2 powierzchni netto. A zatem jeśli np. zatrudniasz w biurze 20 osób, upewnij się, że część dla nich ma minimum 100 m2.
Pojemność magazynu należy dostosować do wolumenu składowanych towarów. Przy wyliczaniu potrzebnej przestrzeni weź pod uwagę to, że poza strefą składowania będzie też potrzebna np. przestrzeń do kompletacji zamówień, ich przyjęcia itd. W razie wątpliwości, warto skonsultować tę kwestię z ekspertami.
Podsumowując, przy wynajmie biura z magazynem należy w pierwszej kolejności kierować się własnymi potrzebami biznesowymi. Przełóż je na oczekiwania względem obiektu – jego lokalizacji, powierzchni czy wyposażenia, aby znaleźć przestrzeń idealną. Aby sobie to ułatwić, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. To najlepszy sposób na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy.