Jakie wygodne krzesło biurowe do pracy? Rankingi na 24 kwietnia 2024

Wybór krzesła biurowego tylko pozornie wydaje się być prosty. By wybrane krzesło rzeczywiście gwarantowało nam komfort, niezbędne jest zwrócenie uwagi na szereg parametrów. O jakie cechy konkretnie chodzi?

Coraz więcej z nas pracuje na co dzień w pozycji siedzącej. Taka pozycja nie jest jednak optymalna dla naszego ciała. Właśnie z tego względu tak ważne jest to, by podczas pracy przy biurku było nam wygodnie. Wybór optymalnego krzesła do pracy pozwala na prawidłowe zabezpieczenie przed urazami m.in. części lędźwiowej kręgosłupa i rąk. Ponieważ w sklepach wybór krzeseł biurowych jest bardzo szeroki, dobrze wiedzieć, w jaki sposób dzielą je producenci i które z nich najlepiej nadadzą się do pracy za biurkiem.

krzesło biurowe z metalowym stelażem
krzesło biurowe z metalowym stelażem

Krzesło konferencyjne

Konferencje trwają zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu godzin. Firma mająca w swojej siedzibie salę konferencją powinna zadbać o jej wyposażenie. Do podstawowego sprzętu – poza odpowiednimi krzesłami – zalicza się stoły, urządzenia nagłaśniające i takie, które pozwalają wszystkim słuchaczom na zapoznanie z dokumentami.

Jak wygląda typowe krzesło konferencyjne? W odróżnieniu od najczęściej spotykanych krzeseł biurowych, takie krzesła nie są obrotowe, rzadko też są wyposażone w podłokietniki. Posiadają jednak solidne oparcie i siedzisko (najczęściej wyłożone miękkim materiałem). Takie krzesła są wygodne i bez problemu mieszczą się przy stole konferencyjnym, trudno jednak wyobrazić sobie ich użytkowanie w codziennej pracy za biurkiem.


Polecamy: Rankingi krzeseł biurowych, gabinetowych i konferencyjnych na kwiecień 2024


Krzesło obrotowe – idealne do pracy przy biurku

Ergonomiczne krzesło obrotowe biurowe ATOS Sinus Max
Ergonomiczne krzesło obrotowe biurowe ATOS Sinus Max
Współcześnie, za podstawowe krzesła biurowe uważa się krzesła obrotowe. Obok takich mebli w sklepach znaleźć można bardzo podobne – ale tylko z pozoru – fotele obrotowe. Te drugie, choć są wykonane np. ze skóry, nie zawsze są w pełni funkcjonalne – mogą np. nie być wyposażone w funkcję regulacji wysokości siedziska.

Krzesła obrotowe są produktami zaprojektowanymi zgodnie z zasadami ergonomii. Sięgając po tak wykonane krzesło, możesz być pewien, że siedzenie na nim nawet przez wiele godzin nie narazi cię na dyskomfort. By nie narażać się na problemy zdrowotne w przyszłości, uwagę powinieneś zwrócić na szereg parametrów, a dokładniej na:

  • ergonomię krzesła – prawidłowo zaprojektowane krzesło obrotowe pozwala na ułożenie się kręgosłupa w kształt podobny do litery „S”. Takie ułożenie jest idealne, bo wówczas nie dochodzi do nadmiernego napięcia mięśni, mogącego wywołać szereg schorzeń;
  • wymiary siedziska – dobre siedzisko jest dość długie i szerokie – tak, by możliwe było oparcie na nim przynajmniej części uda,
  • podłokietniki – nie wszystkie krzesła obrotowe są wyposażone w podłokietniki. Tymczasem to właśnie one odpowiadają za to, że np. podczas pisania na klawiaturze nasze ręce będą miały solidne oparcie.

Niestety, nie każde krzesło obrotowe jest ergonomiczne. Zdarza się, że producenci chcąc zachęcić do zakupu swojego wyrobu, oferują dodatkowe elementy konstrukcji krzesła, które to jednak nie są bezwzględnie wymagane. Przykładem takich może być zagłówek czy też podnóżek. Szczególnie ten drugi może być kłopotliwy, jeżeli producent nie przewidział możliwości jego regulowania.


Krzesła obrotowe RANKING na kwiecień 2024

Poniżej prezentujemy listę TOP5 najchętniej kupowanych krzeseł obrotowych, równie dobrze sprawdzających się w biurze, jak i w domu. Przedstawiony ranking aktualizujemy każdego dnia.


Krzesło do biurka – jak powinno być wykonane?

Zakup biurowego krzesła to inwestycja w zdrowie. Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na zakup krzesła obrotowego czy też fotela obrotowego, powinieneś pamiętać o tym, by wybrany produkt był solidnie wykonany. Na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Stelaż zdecydowanej większości krzeseł dostępnych na rynku jest wykonany z elementów metalowych lub aluminiowych. Takie krzesło jest dość ciężkie, dzięki czemu jest stabilne. Alternatywą dla takich krzeseł są produkty, których stelaż został wykonany z plastiku. Takie krzesła, choć lżejsze (a więc łatwiejsze w przenoszeniu), są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli zależy nam, by zakupione do biura krzesła mogły być użytkowane przez długi czas, warto zdecydować się na zakup tych, których stelaż został wykonany z elementów metalowych i aluminiowych.

Poza wyborem typu stelaża, uwagę warto zwrócić również na materiał obicia i rodzaj wypełnienia fotela. Obicie powinno być wykonane z materiału przede wszystkim odpornego na ścieranie. Obok skóry, dobrym wyborem będzie zakup fotela z obiciem uszytym ze skaju. Jeżeli chodzi o najlepszy rodzaj wypełnienia, to jest nim bez wątpienia pianka o wysokiej sprężystości. Taka pianka nie odkształca się pod ciężarem ciała, dzięki czemu za każdym razem dostosowuje się do budowy ciała osoby korzystającej z krzesła.


Jakie krzesło do biurka z komputerem?

Praca biurowa to wykonywanie przede wszystkim czynności na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Wielogodzinne zadania wymagają odpowiedniego podparcia pleców, chcąc wyeliminować lub zminimalizować efekt powstałych w późniejszym czasie dolegliwości bólowych.

Kluczowym elementem wyboru powinna być stabilność konstrukcji, w tym przypadku pierwszym wyborem są często wspomniane już wyżej krzesła obrotowe. Coraz chętniej firmy zwracają uwagę także na krzesła wyposażone w płozy, bez elementów ruchomych. To rozwiązanie nadaje również elegancji pomieszczeniom biurowym. Swoich entuzjastów znajdą również krzesła z prostymi nogami. Przy pracy z laptopem standardowe krzesło to nie zawsze jest jednak dobre rozwiązanie, przede wszystkim ze względu na brak możliwości regulacji wysokości oraz nachylenia oparcia. Sporym problemem w przypadku krzeseł może być również niedostateczne podparcie dla rąk, dlatego przy wyborze zwracajmy uwagę na komfortowy i duży podłokietnik, najlepiej również z możliwością regulacji. Nie dziwi zatem fakt, że na potrzeby prac przy komputerze wybiera się duże krzesło regulowane lub biurowy fotel obrotowy, ze względu również na walory zwiększonej mobilności dzięki zamontowanym kółkom.


O tym pamiętaj

krzesła biuroweDobrze zaprojektowane fotele biurowe powinny zapewniać komfort pracy. Jako pracodawca powinieneś też pamiętać, że jesteś odpowiedzialny za zdrowie zatrudnianych przez siebie pracowników. Zapoznanie się z ofertą producentów krzeseł biurowych (i poświęcenie czasu na wybór najlepszych modeli) pozwoli nie tylko na zapewnienie pracownikom komfortowych warunków pracy, lecz także na poczynienie oszczędności.

Zakup tańszych krzeseł tylko pozornie przynosi ulgę firmowemu budżetowi. Jeżeli krzesła okażą się być niskiej jakości, to po pewnym czasie niezbędne będzie zakupienie ich zamienników.

Przy dłuższej pracy za biurkiem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup krzesła czy fotela dysponującego twardym oparciem, z możliwością regulacji kąta nachylenia. Wpłynie to korzystniej na plecy i kręgosłup osoby pracującej.

Długotrwała praca w trybie siedzącym znacząco wpływa na osłabienie mięśni, co może pogłębić ten stan, gdy zaniedbamy dodatkowo aktywność fizyczną. Kluczem powinna być zatem profilaktyka w postaci chociażby w wyrobieniu nawyku prawidłowej sylwetki przy pracy, zmianie pozycji od czasu do czasu, wstawania z miejsca co jakiś czas, czy też rozciągania się. Z pewnością przyda nam się dodatkowy asortyment w postaci chociażby poduszki korekcyjnej.


Krzesła biurowe RANKING na kwiecień 2024

Dłuższa praca przy biurku wymaga zakupu wygodnego oraz ergonomicznego krzesła. Poniższa lista TOP10 krzeseł biurowych zawiera propozycje najchętniej wybierane przez konsumentów. Zachęcamy do komentowania rankingu i wyrażania swoich opinii na temat poradnika.

Biurowe zapytania:

  • krzesło biurowe optymalne dla kręgosłupa
  • krzesło do biurka

Wybierz meble i akcesoria do biura

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...